Materiał partnera

Święty Marcin coraz bardziej zielony

Hortensje, róże, berberysy – na ulicy Św. Marcin sadzone są kolejne rośliny. Tym razem zazielenia się okolica skrzyżowania z ul. Towarową i al. Niepodległości. Część to kwitnące gatunki roślin, które uatrakcyjnią przebudowaną ulicę. To nie wszystko – na ul. Św. Marcin zostaną też posadzone nowe platany!

– Drzewa i zieleń niska są bardzo ważnym elementem Programu Centrum. Święty Marcin pięknieje, co możemy zobaczyć na przebudowanych już odcinkach tej ulicy. Teraz przybywa zieleni niskiej, ale przed nami jeszcze nasadzenia nowych drzew w rejonie auli UAM. Całość będzie stanowić spójną, przyjazną przestrzeń. Zmiany z pewnością dostrzegają pasażerowie tramwajów, które jeżdżą przebudowanym torowiskiem – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Od wczesnej wiosny na ul. Św. Marcin – na odcinku między ul. Gwarną a al. Niepodległości – rosną już nowe drzewa. Towarzyszy im zieleń niska, która już w tym roku kolorowo zakwitła. To róże, szałwie, bergenie, rozplenice i wydmuchrzyce piaskowe. Przy ul. Towarowej rośnie także lipa drobnolistna, pojawią się tam również grusze.

Święty Marcin coraz bardziej zielony / materiał partnera
Święty Marcin coraz bardziej zielony / materiał partnera

– W sumie na odcinku między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim przewidujemy 49 nowych drzew, z czego 31 już rośnie na swoim miejscu i korzysta z nowego systemu nawadniania. Teraz przyszedł czas na wyspy zieleni w rejonie ul. Św. Marcin, al. Niepodległości i ul. Towarowej, w tym przy nowym przejściu dla pieszych przy placu Mickiewicza. Będą tam zarówno krzewy liściaste, jak i iglaste – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie

Wśród sadzonych obecnie roślin są berberysy, hortensje, trzmieliny, róże, rozplenice, ogniki oraz irgi. Przewidziane są tam również krzewy iglaste, jak cis i jałowiec. W późniejszym terminie pojawią się także kolejne drzewa na ul. Św. Marcin – na odcinku od strony Kaponiery. Przygotowywane jest dla nich miejsce wzdłuż chodnika przed Aulą Uniwersytecką i Collegium Iuridicum – po północnej stronie ul. Św. Marcin. Będą to platany oddzielające chodnik i drogę rowerową od jezdni.

Święty Marcin coraz bardziej zielony
Święty Marcin coraz bardziej zielony / materiał partnera

Do tej pory wzdłuż gruntownie przebudowanego torowiska tramwajowego między ul. Gwarną a al. Niepodległości utworzone zostały dwa szpalery drzew z 18 platanów i 12 wiązów. Drzewa te w momencie sadzenia miały po ok. 15 lat.

Pozostałe prace na odcinku ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim są już bardzo zaawansowane. Od połowy maja tym odcinkiem jadą tramwaje. Jezdnie zarówno ul. Św. Marcin, jak i al. Niepodległości zostały już przebudowane i pokryte nową nawierzchnią. Obecnie trwają m.in. prace brukarskie między al. Niepodległości i mostem Uniwersyteckim, gdzie do wykonania pozostały chodniki i drogi rowerowe. W ostatnim czasie trwało m.in. profilowanie i zagęszczanie warstwy podbudowy z kruszywa na drogach rowerowych na ul. Św. Marcin. Przebudowane zostało również przyłącze gazowe do znicza na placu Mickiewicza, zamontowano tablice informacji pasażerskiej na przystankach przy CK Zamek, a także oprawy oświetleniowe na ul. Towarowej.

Święty Marcin coraz bardziej zielony
Święty Marcin coraz bardziej zielony / materiał partnera

Czytaj także: Wyjątkowa wystawa w CK Zamek. Pozwoli przenieść się w czasie

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl