Święto krótkiego kina w Poznaniu. „Short Waves Festival” to blisko 80 filmów

Od 14 do 19 listopada Poznań stanie się mekką dla miłośników krótkiej formy, ponieważ odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych – Short Waves Festival 2023. Pod hasłem „Rethink/Rebuild” tegoroczna edycja festiwalu obiecuje głębokie zanurzenie w nowatorskich i przemyślanych spojrzeniach na sztukę filmową.

Prawie 80 filmów podzielonych na 4 sekcje tematyczne sprawi, że tegoroczny Short Waves Festival stanie się areną eksperymentów. Twórcy z całego świata będą zadawać trudne pytania i poszukiwać nowych form wyrazu filmowego. Q&A z artystami pozwolą na jeszcze głębsze zanurzenie się w świecie ich twórczości.

Konkurs Międzynarodowy

W konkursie międzynarodowym są 23 filmy podzielone na 5 sekcji tematycznych. Motywem przewodnim jest różnorodność i otwarcie na nowe przy jednoczesnym eksplorowaniu granic tematycznych i formalnych w filmie. Sekcje w ramach Konkursu Międzynarodowego to: „Poza światem”, „Walcząc z wewnętrznymi demonami”, „Zagubieni i samotni”, „Wbrew wszystkim zasadom” i „Duchy chcą być widziane”.

Konkurs Polski

Filmy prezentowane w Konkursie Polskim zanurzą widzów w tajemnicze opowieści, poruszając tematy tabu i te trudne dla społeczeństwa. To nie tylko konfrontacja z mitami i niewygodnymi prawdami, ale także manifestacja twórczej wolności i odwagi w podejmowaniu trudnych tematów. W konkursie filmów polskich znajdziemy dwa programy: „W oku cyklonu” i „Daleko w lesie”.

Konkurs MOVES

To podróż przez różnorodne artystyczne eksploracje nad fenomenem ruchu, zarówno jako ekspresji tanecznej, jak i metaforycznej siły napędzającej zmiany społeczne i kulturowe. To spojrzenie na przestrzeń, w której film i taniec łączą siły, aby przekazać treści zaangażowane społecznie.

Konkurs RAW

Najbardziej eksperymentalna i intrygująca sekcja konkursowa, RAW prezentuje bezkompromisowe filmy, które kładą nacisk na przyszłość. To nie tylko tematyka, lecz także forma wybranych produkcji: odważne pytania, prowokacje i zachęta do wyjścia poza strefę komfortu.

Program pozakonkursowy

Dodatkową dawkę emocji zapewni program pozakonkursowy. „Kinky Shorts” oraz „Horror Shorts” to krótkometrażowe produkcje, które mają zaskoczyć i wprawić w zdumienie odbiorców.

Ze względu, że współczesne festiwale filmowe nie żyją tylko kinami, zapowiedziano koncerty i wydarzenia towarzyszące. Dla tych, którzy nie mogą być fizycznie na festiwalu, przygotowano edycję online od 20 do 30 listopada. Dostępnych będzie ponad 60 filmów z programu.

Festiwal odbywa się w Kinie Muza, Kinie Pałacowym, Kinie Rialto, Pawilonie, CK Zamek, Psie Andaluzyjskim, Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (Budynku C), Domu Tramwajarza, Schronie, W Sercu, Starym Browarze i w Galerii Skala.

Więcej informacji, bilety i karnety dostępne na oficjalnej stronie festiwalu www.shortwaves.pl.

Czytaj też: Weterani poznańskiej rap sceny pogodzili się po 7 latach. „Kilka lat przerabialiśmy odrzucenie i gorycz”

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl