Święta w więzieniu w Wielkopolsce? Z bombkami i życzeniami

Przebieg Wigilii i Świąt zależy od samych więźniów i tego na ile potrafią ze sobą ustalić jak będzie wyglądać ich Wigilia, jeśli się nie dogadają, każdy spędza ją na swoim łóżku po zjedzeniu zwyczajnej kolacji.

Jeśli jednak więźniowie potrafią ze sobą ustalić, że wieczorem wspólnie usiądą przy stole i podzielą się opłatkiem od więziennego kapelana – nikt im tego nie zabrania. W celach nie ma oczywiście choinek, choć mogą stanąć we wspólnych przestrzeniach (jak świetlice) ale jeśli więźniowie chcą zrobić ozdoby z papieru, też im wolno. I właśnie takie ozdoby powstawały w więzieniu w wielkopolskich Wronkach:

Tradycyjnie już w ramach programu resocjalizacji „Sztuka zza krat-edycja świąteczna”, osadzeni wykonywali świąteczne ozdoby. W tym roku królowały dekorowane na wiele sposobów bombki, którymi przystrojone zostały świąteczne choinki ozdabiające oddziały mieszkalne i świetlice. Zaangażowanie skazanych w aktywność artystyczną podczas inicjatyw organizowanych w ramach terapii zajęciowej zaowocowało natomiast powstaniem ciekawych świątecznych prac wykonanych głównie z drewna i papieru.

Fot: st.szer. Anna Białek/ mjr Danuta Zielińska

Świąteczny czas to również okazja do integracji rodzin – tłumaczą strażnicy więzienni, choć precyzują, że niestety w związku z sytuacją epidemiczną w kraju nie można było zorganizować wielu rodzinnych spotkań. Jednak dzięki realizacji programu „Życzenia zza krat”, osadzeni mieli możliwość nagrania życzeń świątecznych dla swoich najbliższych. Płyty CD z nagraniami zostały wysłane do rodzin uczestników programu.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl