Święta to nie wakacje. Teraz można zamienić palmy na wierzby. Łyknij też kotka

W te święta rośliny mają szczególne znaczenie. Dlaczego tak ważne są wierzby, a i bukszpan jest tak poszukiwany?

Dziś zdecydowanie łatwiej wybrać się na wakacje pod palmami niż kiedyś można było znaleźć w Polsce liście palmowe. Wjazd Chrystusa do Jerozolimy czczony był liśćmi palmowymi. Ale skąd mieli je brać w Polsce wierni, chcący kultywować tradycję?

Łyknij kotka, będziesz zdrowy

– W chłodnym klimacie Polski zastąpiono je gałązkami wierzb (Salix L.). Wierzba od czasów przedchrześcijańskich była symbolem płodności i odradzającego się życia. Od X. wieku w kościele katolickim symbolizuje zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy, przy czym przez kolejne stulecia poświęconym gałązkom przypisywano magiczne moce i wykorzystywano do drobnych rytuałów mających zapewnić zdrowie i dostatek. W tym celu po wyjściu z kościoła „uderzano” się nawzajem poświęconymi palmami. Uważano również, że połknięcie poświęconego baziowego kotka przyniesie zdrowie i siłę – informują Joanna Bykowska i Marcin Kolasiński z Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Korona cierniowa z tarniny

Jak wyjaśniają, rośliny takie jak tarnina (Prunus spinosa L.) czy rokitnik pospolity (Hippophaë rhamnoides L.) symbolizują koronę cierniową. Najpopularniejszy jest chyba jednak zimozielony bukszpan. Symbolizuje on życie wieczne i ma dawać nadzieję na zmartwychwstanie. To właśnie dlatego dekorujemy nim koszyczki ze święconką. Jak się jednak okazuje nie wszędzie.

– Lokalnie do dekoracji koszyków wykorzystywano również inne gatunki zawsze zielone, np. uprawiany w doniczkach mirt zwyczajny (Myrtus communis L.). W starożytności z jego pędów wykonywano wieńce zakładane na głowy zwycięzców. Używany był ponadto jako przyprawa. Współcześnie stosowany był do ozdabiania świec i wianków komunijnych.  Na półkuli północnej do ozdoby koszyczków wielkanocnych stosowana jest także borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.). Jest to krzewinka pospolicie występująca w widnych lasach świerkowych i sosnowych, na glebach ubogich, lekkich i kwaśnych. Ma zimotrwałe, skórzaste, całobrzegie liście, z lekko podwiniętym brzegiem – tłumaczą naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czytaj także: To przerażające. Najpierw zamordował żonę i powiesił psa. Na tym jednak nie poprzestał

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl