Światowy Dzień Ubogich. Caritas pomoże potrzebującym

19 listopada po raz siódmy obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich. Z tej okazji poznański Caritas prowadzi szereg działań na rzecz osób potrzebujących.

VII Światowy Dzień Ubogich odbywa się 19 listopada. Nie przez przypadek na początku najtrudniejszego okresu w roku – zimy. W związku z tym Caritas Poznań kupił i przekaże osobom potrzebującym rzeczy, które ułatwią przetrwanie tej najchłodniejszej pory roku.

„Beneficjentami pomocy są głównie osoby, które na co dzień korzystają ze wspieranych przez nas jadłodajni: m.in. seniorzy oraz osoby bez dachu nad głową. Dodatkowo odwiedzimy osoby w kryzysie bezdomności w ich miejscach przebywania: lasach, pustostanach, na działkach. Zamierzamy otoczyć potrzebujących z naszego regionu wyjątkową opieką, wsparciem podzielić się z nimi nadzieją” – informuje organizacja.

Rozpoczęła się też „Tytka charytatywna”. „To jedna z naszych lokalnych inicjatyw, która przyjęła się też w innych diecezjach. Polega ona na wydawaniu papierowych toreb w parafiach, szkołach, firmach i instytucjach. Na torbie jest podane hasło Światowego Dnia Ubogich, informacje, co należy zrobić z tytką oraz czym ją napełnić. Są to głównie produkty spożywcze, które są dysponowane w miejscach, gdzie były zbierane dla osób w potrzebie” – dodano.

Światowy Dzień Ubogich

Tegoroczne hasło VII Światowego Dnia Ubogich brzmi: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”. Jak informuje Caritas Poznań, koszt zorganizowania pomocy wyniesie 20 tys. złotych.

„Środki przeznaczymy na zakup produktów takich jak: termosy, skarpety, bielizna, buty zimowe, rękawiczki, czapki, termosy obiadowe, koszulki. Wszystkim tym obdarujemy osoby potrzebujące z naszego regionu” – wymieniono.

Caritas apeluje też, by w okresie jesienno-zimowym w sposób szczególny zwracać uwagę na osoby przebywające na ulicy. „Warto poświęcić chwilę i dopytać, czy dany człowiek potrzebuje pomocy. W okresie zimnych temperatur są oni szczególnie narażeni na trudne warunki pogodowe i głód” – dodano.

Światowy Dzień Ubogich – w Kościele katolickim obchodzony jest w XXXIII Niedzielę Zwykłą. Został ustanowiony w listopadzie 2016 r. przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim Misericordia et Misera, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

Zobacz też: Caritas z przedświąteczną akcją. Pomoc trafi do polskich rodzin na Litwie

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl