Tylko u nas

Poznaj poznańskie feministki w Światowy Dzień Feminizmu

Dziś Światowy Dzień Feministek. Na kartach polskiej historii zapisało się wiele kobiet walczących o prawdziwe równouprawnienie. W tym gronie znajdują się także feministki z Poznania.

Poznańskie feministki

Przegląd poznańskich „kobiet walczących” rozpoczynamy od Agnieszki Gajewskiej. Jest ona literaturoznawczynią, a także wykładowczynią akademicką na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Opiekuje się na nim Genderowym Kołem Literaturoznawczym, a także przewodniczy Pracowni Krytyki Feministycznej. Nominowana do nagrody NIKE za biografię Stanisława Lema.

Drugą osobą, o której trzeba wspomnieć, jest Agata Jakubowska. Jest ona, podobnie jak poprzedniczka, nauczycielką akademicką. Na UAM-ie działała na Wydziale Nauk o Sztuce. Aktualnie wykłada na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Historii Sztuki. Jej naukowymi zainteresowaniami są: sztuka kobiet XX i XXI wieku, feminizm, historia i krytyka sztuki, perspektywy gender i queer w badaniach nad sztuką i kulturą wizualną.

Joanna Jaśkowiak to postać znana na pewno wszystkim osobom zaangażowanym aktywistycznie, szczególnie jeśli chodzi o feminizm. Jest ona autorką słynnych słów „jestem wkur*****”, wygłoszonych publicznie podczas wystąpienia na jednym z wieców Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Oskarżona o publicznie użycie wulgaryzmu, ostatecznie została uniewinniona. Jednak cytat nie wychodzi z użytku.

Krystyna Kofta to poznańska rysowniczka, malarka i blogerka. W chwilach wolnych — feministka społeczna, broniąca kobiet chorych, pokrzywdzonych, doświadczających przemocy. Od lat bierze czynny udział w akcjach profilaktyki raka piersi, współpracując z rozmaitymi fundacjami i organizacjami.

Izabela Kowalczyk to profesorka Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz — historyczka sztuki, badaczka kultury, kuratorka wystaw, publicystka i feministka. Interesuje się sztuką współczesną odnoszącą się m.in. do kwestii władzy, cielesności, płci i traumy. Jest znana ze stosowania tzw. perspektywy humanistycznej.

Feminizm – girl power

Katarzyna Kretkowska — polityczka i anglistka. Stała uczestniczka Kongresów Kobiet, a także posłanka na sejm IX kadencji z ramienia Nowej Lewicy.

Maja Staśko to poznańska dziennikarka, scenarzystka, aktywistka, literaturoznawczyni, feministka. Dwukrotnie brała udział w gali High League. Dwukrotnie też zwyciężyła.

Ostatnią postacią feministyczną, o której piszemy jest Katarzyna Ueberhan. Filozofka, działaczka społeczna i feministyczna, a także polityczna Współorganizatorka i koordynatorka wydarzeń Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, a także Manify Poznańskiej i wielu demonstracji antynacjonalistycznych i antyrasistowskich.

Dziś są urodziny jeszcze jednej feministki, Marii Skłodowskiej-Curie. Dlatego ten artykuł pozwolimy sobie zakończyć jej słowami: „Musimy mieć wytrwałość i ponad wszystko wiarę w siebie. Musimy być pewne, że mamy do czegoś talent…„.

Czytaj także: Potrzebna jest karma dla bezdomnych zwierząt

Weronika Rogowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl