Światowej sławy polski kompozytor przyjedzie do Poznania na koncert swojej muzyki

Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy – to koncert, który 9 stycznia wybrzmi w Sali Ziemi w Poznaniu. Jak było wesoło w naszym kraju, „Piwnicy” i moim życiu, to te kolędy były w miarę wesołe. Ale gdy władza przykręcała śrubę i działy się dramatyczne chwile, jak np. stan wojenny, to te kolędy szły za moim nastrojem – mówi o swoich utworach Preisner.

Moje kolędy nie opowiadają o choince, zabawie, aniołkach i Trzech Królach, tylko poruszają tematy, nad którymi tak naprawdę każdy z nas w wigilię się zastanawia: co minęło i jakie jest nasze obecne życie. Można powiedzieć, że opisałem w kolędach swoje wigilie. One tak właśnie wyglądają: raz są radosne, a innym razem smutne. Cieszę się, że te kolędy żyją po tylu latach i ponownie możemy je przedstawić – mówi Zbigniew Preisner.

Podobnie jak w 2019 i 2020 roku w koncertach kolędowych wezmą udział: Zbigniew Preisner, Beata Rybotycka, Maciej Balcar, Edyta Krzemień, Joanna Pocica oraz Jan Karpiel-Bułecka z zespołem. Solistom towarzyszyć będzie zespół złożony z najlepszych polskich muzyków. 

Zbigniew Preisner jest polskim kompozytorem, tworzącym głównie muzykę filmową. Znany jest ze współpracy z największymi reżyserami, m.in. Krzysztofem Kieślowskim i Agnieszką Holland. Utwory z takich produkcji jak „Trzy kolory. Niebieski”, „Podwójne życie Weroniki” czy „Oliver Oliver” przyniosły mu sławę i ogromną popularność. Za każdym razem kompozycje Preisnera dodają filmom specjalnej metafizyki. W sumie jest autorem muzyki do ponad 70 filmów, przedstawień teatralnych i produkcji telewizyjnych, wyreżyserowanych przez uznanych twórców na całym świecie. Napisał także utwory na fortepian wydane na kilku autorskich płytach. Przez wiele lat Zbigniew Preisner związany był z legendarną Piwnicą pod Baranami w Krakowie i tworzył muzykę dla jej artystów.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl