„Światełka dla Czerwca ‘56”. Życie straciło 58 osób

Trwa XIV edycja „Światełka dla Czerwca ‘56” w Poznaniu. W tym roku uczczono pamięć Mariana Kubiaka. Listonosza, który 28 czerwca 1956 roku brał udział w walkach na ulicy Kochanowskiego i zdobył czołg. Zmarł od zadanych ran.

XIV edycja inicjatywy „Światełko dla Czerwca ’56” w Poznaniu

Uroczystość inauguracyjna odbyła się we wtorek przy grobie Mariana Kubiaka na Cmentarzu Bohaterów Polskich na poznańskiej Cytadeli. Co roku na jednym z grobów, osób związanych z wydarzeniami Poznańskiego Czerwca rozpoczyna się akcja zachowująca pamięć o wydarzeniach i bohaterach Poznańskiego Czerwca ‘56.

Inicjatywę organizuje Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości). Wydarzenie jest dla uczniów i dzieci w przedszkolach na terenie całej Polski. Szczególnie w miejscowościach, gdzie spoczywają ofiary, uczestnicy i osoby związane z Poznańskim Czerwcem 1956. Dzięki niej młodzi ludzie zapoznają się z wydarzeniami z 1956 roku oraz poznają losy osób, które uczestniczyły w demonstracji 28 czerwca ’56.

Poznański Czerwiec ‘56

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego (wówczas Zakładów im. Stalina) przeprowadzili strajk generalny. Zorganizowali demonstrację uliczną, która została krwawo stłumiona przez milicję i wojsko. Życie straciło 58 osób.

Zryw ten jest uznawany za jedno z pierwszych wystąpień w bloku wschodnim, które kilkadziesiąt lat później doprowadziło do upadku komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Nazywany jest również przez historyków pierwszym krokiem ku wolności w polskiej historii.

Marian Kubiak

Urodził się 22 lipca 1937 roku w Poznaniu. Był listonoszem. 28 czerwca 1956 roku brał udział w walkach na ulicy Kochanowskiego, w tym w zdobyciu czołgu, z którego później strzelał w kierunku gmachu Wojewódzkiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego. Podczas walk wielokrotnie do niego strzelano i atakowano bagnetami. Zmarł na skutek rozległych ran brzucha, włącznie z wypadnięciem trzewi. Pogrzeb Mariana Kubiaka odbył się na cmentarzu na Cytadeli 30 czerwca 1956 roku.

W inauguracji udział wzięła Szkoła Podstawowa nr 38 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10 w Poznaniu. Opiekuje się ona grobem Mariana Kubiaka.

Uczniowie biorą udział w „Światełku dla Czerwca ’56” od 2019 roku. Zajmują się dziewięcioma grobami ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku, które znajdują się na Cmentarzu Bohaterów Polskich na Cytadeli. Szkoła również uczestniczy w innych wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl