„Światełka dla Czerwca ‘56”. Życie straciło 58 osób

Trwa XIV edycja „Światełka dla Czerwca ‘56” w Poznaniu. W tym roku uczczono pamięć Mariana Kubiaka. Listonosza, który 28 czerwca 1956 roku brał udział w walkach na ulicy Kochanowskiego i zdobył czołg. Zmarł od zadanych ran.

XIV edycja inicjatywy „Światełko dla Czerwca ’56” w Poznaniu

Uroczystość inauguracyjna odbyła się we wtorek przy grobie Mariana Kubiaka na Cmentarzu Bohaterów Polskich na poznańskiej Cytadeli. Co roku na jednym z grobów, osób związanych z wydarzeniami Poznańskiego Czerwca rozpoczyna się akcja zachowująca pamięć o wydarzeniach i bohaterach Poznańskiego Czerwca ‘56.

Inicjatywę organizuje Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości). Wydarzenie jest dla uczniów i dzieci w przedszkolach na terenie całej Polski. Szczególnie w miejscowościach, gdzie spoczywają ofiary, uczestnicy i osoby związane z Poznańskim Czerwcem 1956. Dzięki niej młodzi ludzie zapoznają się z wydarzeniami z 1956 roku oraz poznają losy osób, które uczestniczyły w demonstracji 28 czerwca ’56.

154261

Poznański Czerwiec ‘56

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego (wówczas Zakładów im. Stalina) przeprowadzili strajk generalny. Zorganizowali demonstrację uliczną, która została krwawo stłumiona przez milicję i wojsko. Życie straciło 58 osób.

Zryw ten jest uznawany za jedno z pierwszych wystąpień w bloku wschodnim, które kilkadziesiąt lat później doprowadziło do upadku komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Nazywany jest również przez historyków pierwszym krokiem ku wolności w polskiej historii.

Marian Kubiak

Urodził się 22 lipca 1937 roku w Poznaniu. Był listonoszem. 28 czerwca 1956 roku brał udział w walkach na ulicy Kochanowskiego, w tym w zdobyciu czołgu, z którego później strzelał w kierunku gmachu Wojewódzkiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego. Podczas walk wielokrotnie do niego strzelano i atakowano bagnetami. Zmarł na skutek rozległych ran brzucha, włącznie z wypadnięciem trzewi. Pogrzeb Mariana Kubiaka odbył się na cmentarzu na Cytadeli 30 czerwca 1956 roku.

W inauguracji udział wzięła Szkoła Podstawowa nr 38 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10 w Poznaniu. Opiekuje się ona grobem Mariana Kubiaka.

Uczniowie biorą udział w „Światełku dla Czerwca ’56” od 2019 roku. Zajmują się dziewięcioma grobami ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku, które znajdują się na Cmentarzu Bohaterów Polskich na Cytadeli. Szkoła również uczestniczy w innych wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl