Studentka z Uniwersytetu Przyrodniczego tworzy obrazy z mikrobów i bakterii

Studentka trzeciego roku kierunku weterynaria na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Martyna Pietrzak, tworzy dzieła z mikrobów i bakterii. Na jej mikrobiologiczne obrazy można głosować w ramach konkursu Agar Art organizowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne.

Konkurs Agar Art

Konkurs Agar Art łączy naukę i sztukę. Artyści-naukowcy używają naturalnie kolorowych lub genetycznie zmodyfikowanych drobnoustrojów jako farby, a agaru bakteriologicznego jako płótna.

Martyna Pietrzak stworzyła portrety najwybitniejszych mikrobiologów: Roberta Kocha, Louisa Pasteura oraz Odo Bujwida, polskiego mikrobiologa, ucznia Kocha, a prywatnie ojca pierwszej kobiety lekarza weterynarii, Heleny Jurgielewiczowej. Portrety zostały namalowane różnymi gatunkami bakterii, których bank jest tworzony przez prof. UPP dr hab. Agnieszkę Pękalę-Safińską z Katedry Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP.

źródło: materiały prasowe UPP

Jak zagłosować?

Studentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu została zakwalifikowana do konkursu jako jedna z 85 osób i zarazem jedyna z Polski. Do 18 listopada trwa etap głosowania. Można głosować na Martynę (jak to zrobić, informacje poniżej). Oprócz walki o nagrodę główną, przyznawana jest również nagroda publiczności.

Instrukcja głosowania:

1. Wejść w link https://www.flickr.com/photos/193578416@N07/52473235000/in/album-72177720303373347/

2. Zarejestrować się na platformie Flickr

3. Zaznaczyć gwiazdkę przy pracy: “How did I meet Odo Feliks Kazimierz Bujwid (artist = Martyna Pietrzak)”

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl