Studenci zadecydują, jak będzie wyglądała poznańska Łacina. Ale pomysły!

Poznańskie osiedle Łacina zyska nową przestrzeń, która powstanie w oparciu o propozycje studentów poznańskich uczelni. Ma to być miejsce do spotkań i integracji.

Na Łacinie ma być zielono i ekologicznie. Przyczynią się do tego studenci Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Poznańskiej. W lutym bieżącego roku ogłoszono konkurs na projekt zagospodarowania terenu na osiedlu Łacina.

– Chcieliśmy uświadomić młodym ludziom, że bez współpracy nie można rozwiązywać poważnych problemów. Zależało nam też, by pokazać przyszłym architektom, że rozwój miasta to nie tylko tworzenie nowych mieszkań, ale też rozwój przestrzeni wspólnej, miejsc spotkań. Takim miejscem ma być właśnie ogród na Łacinie – tłumaczyła Elżbieta Raszeja, prof. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu SPAK.

fot. poznan.pl

Nowa przestrzeń ma być miejscem do spotkań i kontaktu z zielenią. Studenci realizowali swoje projekty sugerując się opiniami i potrzebami mieszkańców. W ankiecie wzięło udział ponad 1700 osób. Zwyciężył projekt „Zielona Łacina”, w ramach którego powstanie m.in. park i Centrum Duszpasterskie. Pierwsze miejsce zajęli Weronika Kalota i Jakub Zajadacz z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz Szymon Musiałowski z Politechniki Poznańskiej.

– Przed naszą kaplicą na Łacinie jest spory kawałek ziemi. Postanowiliśmy zaprosić ludzi do współtworzenia miejsca, w którym można ze sobą porozmawiać wśród otaczającej przyrody. Miejsca, gdzie spotkają się wszyscy mieszkańcy dzielnicy – zarówno ludzie wierzący, jak i niewierzący – powiedział ks. Radek Rakowski, proboszcz parafii p.w. Imienia Jezus na Łacinie.

fot. poznan.pl

Już w czwartek, 20 czerwca, przy ulicy Czesława Niemena 7a mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z wynikami konkursu. Mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje opinie na temat projektu zanim zostanie on wcielony w życie.

Czytaj także: Letni Święty Marcin. 2 dni pełne atrakcji w centrum Poznania [ZDJĘCIA] | wpoznaniu.pl

źródło: Co powstanie na Łacinie? Znamy propozycje studentów – Aktualności | Info | Poznan.pl (www.poznan.pl)

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl