Strefa zero na Kraszewskiego będzie ograniczona. Znamy szczegóły

Tak jak informowaliśmy, podczas dzisiejszego briefingu prasowego poświęconego wsparciu dla przedsiębiorców zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski ogłosił, że tzw. strefa zero zostanie zmniejszona. Co to oznacza dla właścicieli tamtejszych biznesów?

– Ci przedsiębiorcy, którzy prowadzili swoje biznesy w kamienicy pod numerem 12, gdzie obecnie trwają prace rozbiórkowe, mogą skorzystać z oferty ZKZL, która jest dla nich przygotowana. Oni nie będą mogli wrócić do swoich wcześniejszych lokali, dlatego służymy im pomocą w znalezieniu nowego lokum – powiedział Jędrzej Solarski. – Od poniedziałku, najpóźniej wtorku, 15 z ponad 30 przedsiębiorców, którzy prowadzili biznesy w strefie zero, będzie mogło wrócić do użytkowanych lokali – dodał.

Solarski zaznaczył jednak, że ulica Kraszewskiego nadal pozostanie nieprzejezdna, ale strefa zero będzie zawężona z dwóch stron. Niestety, właściciele firm, które miały swoje lokale bliżej spalonej kamienicy, muszą poczekać na wejście do nich aż do końca prac rozbiórkowych.

rel="nofollow"

Pomoc nie tylko dla przedsiębiorców

Na wsparcie Miasta mogą liczyć nie tylko właściciele firm z Kraszewskiego, ale i osoby w nich zatrudnione, które zostały bez pracy. Jeśli z uwagi na pożar znalazły się w trudnej sytuacji, mogą zwrócić się o pomoc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie o pomoc materialną lub rzeczową. Jędrzej Solarski wspomniał też o kwestii wynajmu lokali przez niektórych przedsiębiorców.

– Jeśli właściciele lokali w kamienicach wyłączonych z użytkowania, którzy wynajmują je przedsiębiorcom, zdecydują się nie pobierać czynszów lub obniżyć go na czas prac rozbiórkowych, będą mogli liczyć na obniżkę podatku od nieruchomości – powiedział zastępca prezydenta Poznania.

Jednocześnie Solarski przyznał, że właściciele biznesów z Kraszewskiego nie mogą liczyć na tzw. postojowe, które często pojawiało się w ich pytaniach.

– Miasta na to nie stać. Nie ma też podstawy prawnej, by udzielać tego typu pomocy – zaznaczył.

Powrót przedsiębiorców do lokali użytkowych oznacza też powrót do kamienic ich mieszkańców. O tym, które dokładnie kamienice będą włączone do użytku, zdecyduje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Czytaj też: Radioaktywna substancja pod Wolsztynem. 50 źródeł niebezpiecznych materiałów na posesji

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl