Aby przetrwać bardzo niskie temperatury mieszkania i domy są bardziej ogrzewane. Strażacy przestrzegają przed pożarami sadzy w kominach i emisją tlenku węgla z urządzeń grzewczych.
W nocy z poniedziałku na wtorek meteorolodzy zapowiadają silne mrozy między -20 a -16 st. C, w dzień natomiast temperatura ma wynosić od -14 do -9 st. C.
– W związku z silnymi mrozami apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Niskie temperatury powietrza powodują, że jeszcze bardziej dogrzewamy mieszkania, co może prowadzić do pożarów w budynkach mieszkalnych, sadzy w kominach lub emisji tlenku węgla z urządzeń grzewczych” – informuje st. bryg. Karol Kierzkowski rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej.
PSP poinformowała, że od rozpoczęcia sezonu grzewczego w 2023 roku doszło do 8,5 tysiąca pożarów, w których życie straciło aż 115 osób. Z powodu emisji tlenku węgla strażacy interweniowali ponad 1100 razy, w wyniku zatrucia 22 osoby zmarły.
Rzecznik prasowy PSP apelował aby pamiętać o obowiązkowych przeglądach instalacji technicznej w budynkach mieszkalnych oraz regularnym czyszczeniu przewodów kominowych. Kierzkowski przypomniał również o ryzyku wiążącym się z wchodzeniem na zamarznięte rzeki, stawy i jeziora.
– Mimo, że przy brzegu pokrywa lody wydaje się być gruba i wytrzymała, to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Osoba, pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia” – informuje Kierzkowski.
Rzecznik prasowy PSP podkreślił, że zimą, w czasie mrozów najbardziej narażone na utratę zdrowia lub życia są osoby w kryzysie bezdomności. Zaapelował aby nie być obojętnym gdy napotkamy na osobę w trudnej sytuacji i poinformować o tym odpowiednie służby.
Pomoc uzyskamy pod numer alarmowy 112, można również poinformować straż miejską lub policję.