Jak powinno rozwijać się nasze miasto? Co powinno być priorytetem stolicy Wielkopolski i znaleźć się w Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2040+? Każdy może odpowiedzieć na te pytania – trwa II etap konsultacji społecznych dotyczących tego ważnego dokumentu.
7 maja w Sali pod Zegarem w CK Zamek odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2040+. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz miejskich, działacze społeczni, eksperci biznesowi, radni oraz mieszkańcy zainteresowani przyszłością stolicy Wielkopolski.
– To, jaki będzie Poznań dla następnych pokoleń, zależy od działań, jakie podejmujemy dzisiaj – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. – Dyskusja o strategii dla tak dużego obszaru nigdy nie jest łatwa, bo trzeba w niej pogodzić interesy wielu grup społecznych. Musimy brać pod uwagę szereg elementów: wszyscy chcemy więcej zieleni – ale potrzebne są nam również nowe mieszkania i miejsca pracy. Dlatego tym bardziej cieszę się, że udało nam się zacieśnić współpracę z gminami Metropolii Poznań. Razem możemy koncentrować się na tym, co nas łączy i szukać rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi całej aglomeracji.

Gościem specjalnym spotkania konsultacyjnego był prof. Mariusz Głąbowski, prorektor Politechniki Poznańskiej, który wygłosił wykład na temat roli człowieka i technologii w nowoczesnych miastach. W kolejnych częściach spotkania Anna Aleksandrzak, dyrektorka Stowarzyszenia Metropolia Poznań, przybliżyła aspekty strategii ponadlokalnej, a Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, zaprezentowała kluczowe kierunki projektu. Katarzyna Derda, wicedyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, omówiła kwestie przestrzenne związane z planem rozwoju Poznania.
Dyskusję wzbogaciła wystawa prac studentek i studentów grafiki w Collegium Da Vinci, którzy artystycznie interpretowali pięć priorytetów strategii: Silna Metropolia, Nowoczesna Przedsiębiorczość, Zielono-Błękitne Miasto, Przyjazne Osiedla, Wspólnotowość i Dialog Społeczny.
Konsultacje społeczne nadal trwają. Ich drugi etap zakończy się 28 maja. Do tego dnia wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Poznania, a także instytucje i organizacje mogą zgłaszać swoje uwagi do konkretnych zapisów projektu za pomocą przygotowanego formularza online.
Dla osób, które preferują osobisty kontakt, przygotowano możliwość zgłaszania uwag w tradycyjnej, pisemnej formie. Będzie można to zrobić, bez wcześniejszego zapisywania się, w Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44) w następujących terminach:
- 16 maja, w godz. 16:00 – 18:00;
- 19 maja, w godz. 16:00 – 18:00;
- 26 maja, w godz. 12:00 – 14:00.
Z papierową wersją dokumentu można zapoznać się w siedzibie Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, przy ul. Za Bramką 1 (drugie piętro, pokój 2/14) – od wtorku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30 oraz w poniedziałki w godzinach 7:30 – 17:00 po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem 61 878 56 95.
Strategia Rozwoju Miasta Poznania 2040+ to istotny dokument, który stanowi podstawę przyszłych działań stolicy Wielkopolski. Określa on najważniejsze szczegółowe cele, a także priorytety rozwojowe do 2040 roku. Opublikowany projekt jest aktualizacją obecnie obowiązującej Strategii Rozwoju Miasta 2020+. Został przygotowany na podstawie licznych spotkań i dyskusji z przedstawicielami wielu grup. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele świata naukowego i akademickiego, organizacji pozarządowych, rad osiedli, biznesu, seniorów, młodzieży szkolnej i akademickiej.