Stowarzyszenie Mobilne Miasto nie chce likwidacji rowerów miejskich. Organizację wspiera firma, która na nich zarabia

Stowarzyszenie Mobilne Miasto apeluje o nierezygnowanie z rowerów miejskich w Poznaniu. Radni miejscy i włodarze mówią wprost, że obecny, jedenasty, sezon będzie ostatnim, w którym program będzie dotowany z miejskiej kasy. Członkowie Mobilnego Miasta uważają, że to błąd.

Tak radykalna decyzja nie jest ani korzystna dla miasta, ani uzasadniona. Chyba, że władze Poznania zdecydowały się zaprzeczyć ogólnoświatowym trendom równoważenia mobilności miejskiej, w co jednak trudno uwierzyć w dobie dzisiejszych wyzwań klimatycznych, wciąż rosnących w Polsce wskaźników motoryzacji indywidulanej i wobec unijnej strategii Green Deal, która zakłada osiągnięcie przez Wspólnotę neutralności klimatycznej do 2050 r. – czytamy w liście do prezydenta Poznania.

Autorzy twierdzą, że PRM nie powinien zupełnie zniknąć z Poznania tylko zostać przeorganizowany. Na potwierdzenie swoich argumentów przytaczają przykład Wrocławia, gdzie system rowerów miejskich wciąż się rozwija oraz Warszawę, która w prawdzie odnotowała spadki popularności usługi, ale zdecydowała się na zmniejszenie liczby rowerów z 4,3 tysiąca do 3 tysięcy.

Spadek zainteresowania wypożyczaniem miejskich rowerów uzasadniają natomiast złym zarządzaniem usługą. W liście wymieniają między innymi zbyt gwałtowne zmiany oferty, brak odpowiednich kampanii informacyjnych oraz korzystanie z rowerów różnej generacji, co miało powodować zamieszanie wśród użytkowników.

Miejscy urzędnicy mówią o rezygnacji z PRM, ponieważ według statystyk pomimo drastycznego spadku wypożyczeń rowerów miejskich w Poznaniu, mieszkańcy naszego miasta jeżdżą na jednośladach coraz częściej. Od dwóch lat decydują się bowiem na zakup własnego pojazdu.

Uważamy, że ten system dotowania przejazdów już się wyczerpał. – mówił w rozmowie dla Radia Poznań, Mariusz Wiśniewski.

Miasto woli przeznaczyć pieniądze, które dotychczas przeznaczało na finansowanie PRM na rozwój infrastruktury rowerowej. Podobnego zdania są członkowie poznańskiego stowarzyszenia Rowerowy Poznań. Miłośnicy jednośladów z Poznania podkreślają, że poprawienie jakości i ilości dróg dla rowerów w mieście to krok w dobrą stronę.

Mobilne Miasto to stowarzyszenie, które działa od 2017 roku. Zrzesza firmy, które prowadzą działalność związaną z eko-mobilnością. Dodatkowo organizacja ma ponad 70 firm wspierających, w tym operatora programu Poznański Rower Miejski. Niemiecka spółka Nextbike współpracuje z miastem od 11 lat.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl