Jaki los czeka stadion Szyca?

W czwartek, 9 sierpnia działka, na której znajduje się stadion i tereny do niego przyległe zostaną oficjalnie przekazane Miastu Poznań. Zarządzać nimi będą Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Najpierw teren ten zostanie zabezpieczony. POSiR szacuje, że koszt takiego przedsięwzięcia wyniesie od 400 do 500 tys. zł.

Umowa, na mocy której Poznań przejął od użytkownika wieczystego stadion wraz z terenem o powierzchni około 6,5 ha podpisano 21 lipca tego roku. Za cały teren poznański magistrat zapłaci w sumie 10 mln zł w dwóch ratach.

– Stadion im. Edmunda Szyca to symboliczne miejsce w Poznaniu. Dobrze, że udało się go odzyskać. To przykre, że teren ten tak dzisiaj wygląda. Z takich lekcji trzeba jednak wyciągać wnioski. To, co działo się przez ostatnie 20 lat, pokazuje również, że w relacjach z klubami sportowymi należy zachować ostrożność –  mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Konkurs na zagospodarowanie nowo nabytych terenów powinien zostać ogłoszony do końca tego roku. Konsultacje społeczne, przeprowadzone w 2012 r. pokazały, że mieszkańcy miasta nie chcą w tym miejscu gęstej zabudowy mieszkaniowej ani handlowo-usługowej.

Miejscowy plan przewiduje dla tego miejsca trzy opcje: zachowanie stadionu wraz z możliwością jego odbudowy, budowę nowych obiektów sportowo-rekreacyjnych z halą widowiskową oraz park.

Stadion im. E. Szyca to obiekt historyczny. Powstał w 1929 roku z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKi). Trenować na nim mieli piłkarze klubu Warta Poznań. Ze względu na wady konstrukcyjne, stadion nie mógł być jednak użytkowany. Zmieniło się to po przebudowie, w latach 50. Po 1989 roku nazwę stadionu przemianowano – z im. 22 lipca na im. Edmunda Szyca- jednego z założycieli klub Warta Poznań. Przemiany ustrojowe sprawiły jednak, że KS Warta utracił jednego z głównych sponsorów – HCP, który przez wiele lat utrzymywał obiekt. Problemy finansowe sprawiły, że stadion popadł w ruinę. Warta Poznań otrzymała prawo wieczystego użytkowania obiektu, ale postanowiła je zbyć.Kolejne zmiany użytkowników wieczystych skutkowały dalszą degradacją obiektu.

 

kontakt

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl