Stacja meteorologiczna pomoże przywrócić blask Żurawińcowi

Ze stacji meteorologicznej będzie korzystać Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Wyniki badań pomogą przywrócić równowagę w rezerwacie Żurawiniec.

Żurawiniec to wyjątkowy rezerwat torfowiskowy, który przez lata ulegał stopniowej degradacji. Chociaż w 2015 roku podjęto decyzję o uratowaniu go, nadal kluczowe jest przywrócenie równowagi hydrologicznej. Doprowadzi to do powrotu roślinności torfowiskowej, zwiększenia bioróżnorodności i zachowania korzystnego mikroklimatu. Właśnie w tym mają pomóc badania naukowców wzbogacone o wyniki ze stacji meteorologicznej.

 

fot. M. Anders/wpoznaniu.pl

 

Stacja meteorologiczna zostanie niedługo uruchomiona, a odczyty z urządzeń pomogą w badaniach naukowców z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Posłuży też ocenie intensywności parowania z powierzchni rezerwatu. Ma to znaczenie, ponieważ torfowiska są narażone na suszę. Przez lata, w wyniku intensywnej zabudowy Piątkowa, wody opadowe trafiały do kanalizacji deszczowej, a potem do Warty. W 2012 podjęto decyzję o zmianie tego procesu, by woda trafiała do Lasu Piątkowskiego, po uprzednim jej oczyszczeniu.

 

fot. M. Anders/wpoznaniu.pl

 

Od lat 90-tych ten rezerwat zaczął umierać, nie było torfowiska, zginęły rzadkie formy roślin. Zakład Lasów postanowił go uratować. W roku 2015 przejęliśmy z kanałów burzowych wodę, którą oczyszczono i udało się nieckę odtworzyć taką, jaka była kiedyś. Dzisiaj mamy tego efekt, ten teren zaczął żyć – mówił Mieczysław Broński, dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich.

Żurawiniec ma powierzchnię 1,67 ha. Rezerwat powołano w 1959 roku. To teren cenny zarówno ze względów przyrodniczych, jak i rekreacyjnych dla mieszkańców Piątkowa i Naramowic.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl