Środa to ostatni dzień na dopisanie się rejestru wyborców

Ogromne zainteresowanie możliwością głosowania w Poznaniu. W środę mamy ostatnią szansę, aby dopisać się do rejestru wyborców. Tylko od poniedziałku urzędnicy wydali 2 500 takich decyzji.

Jak informuje poznański magistrat – chętnych na głosowanie w Poznaniu jest aż 10 razy więcej, niż przed ostatnimi wyborami samorządowymi. Tylko od poniedziałku urzędnicy wydali bezpośrednio 2,5 tys. decyzji. Kolejne 1,3 tys. wniosków wpłynęło przez system ePUAP.

Standardowo wnioski o wpisanie do rejestru wyborców przyjmuje trzech pracowników. W tej chwili oddelegowaliśmy do tego zadania ponad 30 osób. Urzędnicy weryfikowali złożone przez poznaniaków wnioski nawet w sobotę i niedzielę, a w poniedziałek pracowali niemal do godz. 20, by rozpatrzyć złożone wcześniej dokumenty – mówił Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania Bartosz Pelczarski.

Urzędnicy przypominają, że środa to ostatni dzień, w którym można złożyć wniosek, aby mieć pewność, że decyzja zostanie wydana przed pierwszą turą wyborów. Jeśli ktoś złoży wniosek po tym terminie, również zostanie dopisany do rejestru wyborców. Nie ma jednak pewności, że urzędnicy zdążą wydać decyzję przed pierwszą turą wyborów.

Aby dopisać się do rejestru wyborców należy przedstawić komplet dokumentów. Są wśród nich: dowód osobisty lub paszport, wniosek o wpisanie do rejestru wyborców oraz deklaracja z danymi.

Trzeba również przedstawić dokument, który potwierdza związki z miastem. Może to być akt własności mieszkania lub umowa najmu, umowa o pracę czy zaświadczenie o zatrudnieniu. Można również przedstawić oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym wyborca mieszka albo oświadczenie z organizacji społecznych lub stowarzyszeń, potwierdzających stałe związki z Poznaniem.

Pierwsza tura wyborów samorządowych w niedzielę 21 października, druga tura wyborów – 4 listopada.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl