Srebro, za które chciano bronić się przed Hitlerem, można zobaczyć w Poznaniu 

W Muzeum Sztuk Użytkowych otwarto wystawę “srebrnej” części Funduszu Obrony Narodowej z 1936 roku. Srebrne przedmioty z 20- lecie międzywojennego na co dzień leżą w magazynie.

W Zamku Przemysła od poniedziałku można oglądać wystawę srebrnych przedmiotów, które Polacy przekazali państwu na dofinansowanie armii przed wybuchem II Wojny Światowej. Wśród eksponatów znajduje się biżuteria, zastawa stołowa, zegarki inne wartościowe eksponaty, które na co dzień znajdują się w muzealnych magazynach.

Przedmioty, które znalazły się na ekspozycji to fragment Funduszu Obrony Narodowej. W 1936 roku, kiedy nad Polską zawisło widmo napaści ze strony hitlerowskich Niemiec władze kraju podjęły decyzję o przeprowadzeniu zbiórki na doposażenie wojska. Polacy ofiarowali na rzecz skarbu państwa pieniądze oraz wartościowe przedmioty w tym srebro i złoto.

Podczas kampanii wrześniowej rzeczy podzielono na części i wywieziono za granicę. 61 skrzyń, w których umieszczono srebrne przedmioty do Polski wróciło w 1971 roku. Od tego czasu 18 tysięcy eksponatów zostało skatalogowane i umieszczone w muzealnych magazynach. Z archiwalnych półek wyciągane są tylko okazjonalnie.

Wystawą można oglądać od poniedziałku w Zamku Przemysła, w którym mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych. Ekspozycję przygotowano w Sali Spotkań na pierwszym piętrze. Zbiory będą prezentowane do 8 stycznia przyszłego roku.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl