Wkrótce przekonamy się, czy nowy festiwal muzyczny w Poznaniu się przyjmie. Poznaniacy będą mogli przekonać się na własnej skórze, czym jest nowo powstały „Next Fest Music Showcase & Conference”. Zapowiadany jako następca festiwalu Spring Break, to nie tylko festiwal z setkami koncertów, ale też przestrzeń dla wykładów, paneli dyskusyjnych, warsztatów, spotkań i wydarzeń towarzyszących.
3 dni muzyki, 15 scen, 120 wykonawców – tak zapowiada się muzyczne przesilenie w Poznaniu! Wystąpią m. in. Ralph Kaminski, Mrozu, Nosowska, Mery Spolsky, Janusz Walczuk i Tomasz Makowiecki.
„Next Fest Music Showcase & Conference” to trzydniowy festiwal i spotkanie branży muzycznej, który ma służyć integracji, networkingowi i poznaniu tego, co rodzima muzyka ma najciekawszego do zaoferowania. Mowa tu zarówno o jasno święcących postaciach na krajowej scenie, jak i o tych wschodzących, dla których poznańskie wydarzenie ma szansę być trampoliną do poważnej kariery. Czy tak się stanie? Przekonać się będzie można na żywo, oglądając koncerty, które odbędą się w dniach od 20 do 22 kwietnia w:
- CK Zamek,
- Scenie na Piętrze,
- na pl. Wolności,
- klubach Tama,
- Blue Note,
- Dragon,
- Dubliner,
- W Starym Kinie,
- Pod Minogą,
- Lokum,
- Schron
- Muchos.
Wśród headlinerów festiwalu znalazły się popularne postacie polskiej sceny muzycznej – Mrozu, Ralph Kaminski, Margaret. W Poznaniu premierowy materiał zagrają też Nosowska i Julia Pietrucha. Tłumy ma zamiar porwać odmieniony Jamal, funkowy Bartek Królik i wulkan energii – Mery Spolsky.
Zagra też Igor Herbut z solowym materiałem, promujący album Piotr Zioła i popowe nazwisko – Marissa. Do elektronicznego bujania zaproszą Kamp! i zapowiadający nadchodzący krążek Tomek Makowiecki.
Debiuty muzyczne w Poznaniu
Najważniejsza podczas NEXT FEST Music Showcase & Conference ma być strefa obiecujących debiutów. Zaproszeni artyści i artystki reprezentują różne gatunki muzyczne – od popu, przez elektronikę, po black metal.
Na Next Fest Music Showcase & Conference nie zabraknie gatunkowego popu, którego reprezentanci często poszukują inspiracji w okolicznych stylach muzycznych. Podczas trzech dni festiwalu wystąpi Kamil Hussein, zespół Jelsa, pop-rockowy Senny czy Stach Bukowski. Takich artystów na festiwalu pojawi się dużo więcej.
Akustyczny pop z elementami indie folku to domena zespołu Rozen, w rejony R&B zabierze Ania Szlagowska, a przy zastosowaniu minimalnych środków i maksymalnych emocji zaczaruje Magda Kluz. Z muzyki Vincenta bije ogrom wrażliwości i refleksyjności, podobnie jak u lirycznej Asi Nawojskiej czy Dominiki Płonki. Nastrojowy, alternatywny pop zagra Bałtyk, w podobne rejony zabierze nas duet Miro Kępiński i Michał Kowalonek, w stronę indie rocka skręci z kolei VHS. W ciekawe rewiry zaprowadzi romantyczno-melancholijna Ola Olszewska, a do bujania przy bigbitowych inspiracjach zaprosi Tańka Szafraniec. Najlepszy gatunkowy rodzimy pop przypomni duet Anieli.
Nie tylko pop
Poza tym będzie mocniejsze rockowe granie (m.in. Izzy and the Black Trees), alternatywna muzyka (m.in. Swiernalis, Jakub Skorupa), death metal (m.in. In Twilight’s Embrace), glam punk rock (m.in. Swayzee), hip-hop (m.in. 1988, Janusz Walczuk). N
ie zabraknie przestrzeni na jazz i muzykę eksperymentalną. Od jazzu wszystko się zaczęło i jest to punkt wyjścia do muzycznych poszukiwań Ignacego. W jednym z poznańskich klubów posłuchamy też intrygującego wokalu znanej z formacji Klawo – Artificialice. Poza tym wystąpi mająca na koncie udane projekty m.in. z Hanią Rani, Dobrawa Czocher, która dostarczyła już dowodów, że zasługuje na miano artystki.
Niepokorny jazz spotkał się z art-popową wrażliwością i żarliwością post-rocka w zespole Nene Heroine, na którego występ czeka już wielu fanów. Trio USO 9001 zaczaruje nie tylko muzycznym warsztatem, lecz także świeżym podejściem do jazzu, za to marzycielskie dźwięki zabrzmią spod palców poznanianki Yany Couto. Line-up zasilą też trójmiejski duet Jazxing oraz kompozytorka, pianistka i wokalistka Kama Salach.
Konferencje branży muzycznej
Co więcej, w ten jeden kwietniowy weekend, do Poznania, zjadą się najważniejsi przedstawiciele i przedstawicielki rodzimej branży muzycznej. Artyści, dziennikarze, wydawcy, organizatorzy festiwali, właściciele wytwórni czy klubów, specjaliści od techniki estradowej i nie tylko – reprezentanci niemal każdej profesji w obrębie rynku muzycznego będą obecni na Next Fest. Uczestnicy będą mogli ich spotkać i poznać w czasie konferencji lub między koncertami.
Część konferencyjna to spotkania, panele dyskusyjne i warsztaty. A przede wszystkim dzielenie się wiedzą, wymiana doświadczeń, analizowanie zjawisk i trendów oraz networking. Panel inaugurujący odbędzie się w czwartek, 20 kwietnia, jak wszystkie pozostałe panele, w Kinie Pałacowym CK Zamek. Piotr Stelmach porozmawia z Kwiatem Jabłoni (Kasią Sienkiewicz i Jackiem Sienkiewiczem) od godz. 16 do 17.15. Dzień później odbędzie się „Artysta – Manager – Wytwórnia – trójca święta czy trójką bermudzki?” (godz. 10.30-11.45), „Jak zmieniał się rynek managerski począwszy od przemian ustrojowych w Polsce” (godz. 12.15-13.30), „Czy radio nadal może wypromować artystów?” (godz. 14 – 15.45) i „Bilet w jedną stronę – przyszłość ticketingu” (godz. 16 – 17). W sobotę, 22 kwietnia w CK Zamek odbędą się warsztaty: „Spotify for Artists Masterclass” (godz. 11 – 12.30), „The Future Forum: NFT, Blockchain, Metaverse i technologia Web 3.0, czyli o romansie sztuki z przyszłością” (godz. 12.45 – 14.15) i „Emuze.me – Twoja kariera, na Twoich zasadach” (godz. 14.30-16).
Bilety
Karnety są dostępne w sprzedaży na www.eventim.pl/nextfest23. Liczba karnetów w określonych pulach jest ograniczona (II pula – 199 zł, III pula – 229 zł).
Czytaj też: Męskie Granie ponownie w Poznaniu. Znamy ceny biletów