Spowolnienie gospodarcze uderza w Wielkopolskę. Wielki producent okien tnie czas pracy

Władze Velux, firmy, która specjalizuje się w produkcji okien dachowych podjęły decyzję o zmniejszeniu liczby dni pracujących z pięciu do czterech. Blisko tysiąc pracowników będzie miało dłuższe weekendy.

 

OD TEGO TYGODNIA FABRYKA BĘDZIE PRACOWAĆ KRÓCEJ

W gnieźnieńskich zakładach firmy Velux pracuje blisko tysiąc osób. Od początku tego tygodnia pracowników obowiązują nowe zasady, do fabryki przyjdą tylko cztery razy w tygodniu. Decyzję o ograniczeniu działania fabryki podjęły władze spółki ze względu na spowolnienie gospodarcze.

Czterodniowy tydzień pracy obowiązuje w fabrykach Velux w Gnieźnie od 19 września. Decyzja jest podyktowana spowolnieniem gospodarczym, które obserwowane jest w całej Europie. – informuje dyrektor fabryk Velux w Gnieźnie, Robert Purol.

Jak przekazuje dyrektor gnieźnieńskiej fabryki, wstępnie założono, że nowe zasady będą obowiązywać przez osiem tygodni. Po dwóch miesiącach firma podejmie decyzję jak dalej będzie funkcjonować zakład.

PRACOWNICY MAJĄ PRACOWAĆ KRÓCEJ, ŻEBY UNIKNĄĆ ZWOLNIENIA W PRZYSZŁOŚCI

Władze spółki są w kontakcie ze związkami zawodowymi. Jak tłumaczą przedstawiciele firmy Velux, to działania, które w dłuższej perspektywie mają zapobiec zwalnianiu pracowników. Na początku pandemii spółka zwiększyła zatrudnienie, jednak teraz jest zmuszona zmniejszyć nakłady produkcyjne. Zmiany nie mają wpłynąć na zarobki pracowników.

Naszą ambicją od zawsze jest zapewnienie pewności zatrudnienia i stabilności wynagrodzeń pracowników, którzy zatrudnieni są w fabrykach Velux. Musieliśmy niestety podjąć decyzję o redukcji. Została ona skonsultowana ze związkami zawodowymi. – dodaje Robert Purol.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl