Sposób żywienia to ważny element terapii

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym otwarto wystawę edukacyjną „Oblicza wsparcia w chorobie”. Ukazuje ona historie osób, które korzystają z leczenia żywieniowego.

Jak podkreślają lekarze leczenie żywieniowe możne dotyczyć każdego z nas. Korzystają z niego osoby, po wypadkach, pacjenci onkologiczni, a nawet dzieci. Leczenie żywieniowe zwiększa ich szanse na zdrowie, a dla wielu z nich jest konieczne do normalnego, codziennego funkcjonowania. Gdy pacjent cierpi na niedożywienie może mieć słabszą odporność, a wówczas jeszcze trudniej jest mu walczyć z chorobą. Poseł Adrian Witczak od 2005 roku jest leczony żywieniowo. Jak sam podkreśla, ta forma leczenia daje mu szanse na normlane życie.

– Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest liderem w dziedzinie leczenia żywieniowego. To co tu się dzieje jest przykładem dla uczelni w całej Polsce. Dzisiaj również powinno wybrzmiewać, że leczenie żywieniowe to nie dodatek, a ważny element terapii. Pacjent nie jest w stanie walczyć z chorobą bez właściwego żywienia. Pracujemy nad standardami kształcenia bo najważniejsza jest świadomość młodych lekarzy, aby wiedzieli czym jest leczenie żywieniowe. Chcemy aby na każdej polskiej uczelni był taki przedmiot – mówił poseł Adrian Witczak.

fot. wPoznaniu.pl

Z leczenia żywieniowego korzystają pacjenci różnych oddziałów, niezależnie od wieku. Dlatego tak ważna jest świadomość lekarzy na temat leczenia żywieniowego. Przyszli lekarze mają już na studiach zdobyć wiedzę o tym sposobie leczenia. Liczy się więc rozpoznanie, zapobieganie i leczenie. Wystawa, którą oglądać można w holu budynku M2 Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznym w Poznaniu opowiada historie pacjentów, którzy korzystają z leczenie żywieniowego. Jest skonstruowana w taki sposób, aby każdy mógł zastanowić się, co gdyby taka sytuacja dotknęła właśnie jego.

– Leczenie żywieniowe jest koniecznie gdy pacjent jest niedożywiony. Od 20 do 30 procent pacjentów z chorobą onkologiczną umiera z konsekwencjami niedożywienia. Te osoby nie mają siły, aby kontynuować leczenie. Niedożywienie to choroba – mówiła dr hab. n. med. Dorota Mańkowska-Wierzbicka

fot. wPoznaniu.pl

Czytaj także: Co dalej z DS Jowita? Rusza konkurs na projekt terenu przy ul. Zwierzynieckiej | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl