Punkt recepcyjny na Międzynarodowych Targach Poznańskich zmieni lokalizację. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami uchodźców z Ukrainy podjęto decyzję o tym, by do tej funkcji przystosować budynek przy ul. Bukowskiej 27/29.
Punkt recepcyjny w Holu Wschodnim na Międzynarodowych Targach Poznańskich (MTP) został otwarty 28 lutego 2022 r. Niedługo po tym wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zdecydował, by przenieść go do pawilonu nr 2 na MTP. Obecnie obsługę punktu zapewniała Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Charakter działań był na bieżąco dostosowywany do potrzeb obywateli Ukrainy uciekających przed opresją wojny. Do końca sierpnia punkt zabezpieczał przede wszystkim podstawowe funkcje bytowe takie, jak: nocleg, wyżywienie czy odzież. Od września punkt zapewnia działania mające na celu wspieranie aktywizacji zawodowej, integracji i aktywności społecznej. W tej lokalizacji od początku prowadzony jest również punkt kwaterunkowy, a także istnieje w nim możliwość noclegu.
– Po wielu rozmowach z uchodźcami przebywającymi w punkcie recepcyjnym dostrzegliśmy potrzebę zmiany formy pomocy, którą dotychczas udzielaliśmy obywatelom Ukrainy. Oczekują oni obecnie na pewno innego wsparcia z naszej strony niż w pierwszych miesiącach ataku na ich kraj – podkreśla wojewoda Michał Zieliński. – Teraz te działania powinny być nakierunkowane na pomoc obywatelom Ukrainy w przystosowaniu się do życia w Polsce, do ich aktywizacji i integracji w naszym społeczeństwie – dodaje.
Zwiększy się liczba punktów pomocy
Jak dodaje wojewoda, analizy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, jak również Caritas Archidiecezji Poznańskiej wykazały, że z punktu recepcyjnego korzysta coraz mniej nowoprzybyłych osób. Dla porównania w okresie od 5-12 maja 2022 r. do punktu trafiło 6 674 osób, z czego 220 skorzystało z noclegu, z kolei w dniach 12-19 lutego br. do punktu przybyło 2 433 osób, w tym 21 zdecydowały się zostać na noc.
Wśród osób odwiedzających punkt dominującą usługą jest pozyskiwanie informacji. Z danych przekazywanych w raportach Caritas wynika, że z usługi tej korzysta niemal 98 proc. osób przybywających do punktu, natomiast z noclegu jedynie niespełna 2 proc.
– Biorąc pod uwagę obecną sytuację, postanowiliśmy dostosować formułę działalności pomocowej do obserwowanych potrzeb obywateli Ukrainy poprzez zwiększenie liczby punktów, w których będą mogli uzyskać niezbędne informacje, a także dostosowanie liczby doraźnych miejsc noclegowych do faktycznych potrzeb – mówi wojewoda.
Wojewoda wielkopolski pozyskał środki w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji m.in. na rozszerzenie działań informacyjno-doradczych dla uchodźców. Realizowany przy udziale środków unijnych projekt pn. „Wielkopolska – Wspólna Przyszłość” pozwolił na rozszerzenie wsparcia dla uchodźców i utworzenie sieci punktów informacyjno-doradczych.
W Poznaniu punkty takie znajdują się w:
• budynku WUW, pl. Wolności 17;
• Centrum Integracji Cudzoziemców, ul. Feliksa Nowowiejskiego 25 (we współpracy z ROPS);
• siedzibie UAM, ul. Święty Marcin 78 (dedykowany w szczególności środowiskom akademickim, we współpracy z UAM).
W budynku przy ul. Bukowskiej 27, który obecnie prowadzony jest również przez Miasto Poznań na polecenie wojewody jako miejsce zakwaterowania uchodźców, znajdować się będzie punkt kwaterunkowy oraz 10 miejsc tymczasowych, z których będą mogli skorzystać obywatele Ukrainy w sytuacji przyjazdu do Poznania lub chociażby w oczekiwaniu na pociąg.