Spalarnia otworzy drzwi dla zwiedzających. Trwają zapisy

Już wkrótce można będzie się dowiedzieć, jak działa spalarnia. Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych (ITPOK) zaprasza na drzwi otwarte 18 listopada.

Jak to się dzieje, że z odpadów wrzucanych do czarnych pojemników powstaje energia elektryczna i energia cieplna? W jaki sposób odpady są spalane, by nie szkodziły zdrowiu i nie zatruwały powietrza? Co by było, gdyby w Poznaniu nie było spalarni? Odpowiedzi na te i całą masę innych pytań będzie można uzyskać podczas zwiedzania Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu. Miasto Poznań i firma PreZero Zielona Energia zapraszają na dzień otwarty w ITPOK przy ulicy Energetycznej 5. Spalarnię można będzie odwiedzić w sobotę, 18 listopada, w godzinach od 9.00 do 15.30.

Chętni, którzy zapiszą się poprzez formularz, będą mogli wziąć udział w zorganizowanym zwiedzaniu z przewodnikiem, które zakłada odwiedzenie najważniejszych miejsc ITPOK, m.in.: hali wyładowczej, sterowni, bunkra na odpady, rusztu oraz hali kotłów. Na własne oczy będzie można się przekonać, jak odpady zamieniają się w energię cieplną i elektryczną. Dla każdego uczestnika przewidziane są również upominki. 

Zgłoszenia można wypełnić na stronie internetowej ITPOK. Liczba miejsc jest ograniczona. Z jednego adresu mailowego można zapisać maksymalnie 4 osoby. Potwierdzenie zapisu zostanie wysłane na podany podczas rejestracji adres mailowy. Goście odwiedzający spalarnię muszą mieć ukończone 7 lat. Organizatorzy proszą również o przybycie w butach na płaskiej podeszwie.

Czym jest ITPOK?

ITPOK to spalarnia pozwalająca na efektywne wykorzystanie odpadów komunalnych do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Wykorzystywane są śmieci zmieszane (tzw. resztkowe), które nie podlegają segregacji i recyklingowi. 

Wytworzone ciepło w całości zasila stolicę Wielkopolski poprzez miejską sieć ciepłowniczą. Natomiast energia elektryczna częściowo wykorzystywana jest na własne potrzeby instalacji, a nadwyżka sprzedawana jest do sieci elektroenergetycznych (system krajowy). Rocznie z poznańskiej instalacji wytwarzane jest około 100 000 MWh energii elektrycznej, która zasila krajowy system. Jest to mniej więcej tyle, ile wynosi zapotrzebowanie roczne ponad 80 średnich zakładów produkcyjnych. 

Dodatkowo ITPOK posiada status tzw. źródła OZE. Ponad 40 proc. wyprodukowanej energii elektrycznej uznawana jest za energię zieloną, pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Poza energią i ciepłem, otrzymywane są również pozostałości po spaleniu odpadów, które są poddawane dalszym procesom odzysku. Np. z oczyszczania gazów wylotowych wytwarzane są popioły, które są wykorzystywane jako wypełnienie pustych wyrobisk w kopalniach soli manganu i potasu.

Zobacz też: Pociągi z Czech pojadą od Pragi nad Bałtyk. Przystanek w Poznaniu. Za ile bilety?

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl