Sondaże i wybory – jak nie dać się wkręcić?

W czasie najbliższej kampanii samorządowej pojawiać będą się rozmaite sondaże. Podpowiemy teraz, na co zwrócić uwagę, czytając je, by wiedzieć, czy są wiarygodne i nie dać się zmanipulować.

Najważniejsze w sondażach są tendencje. Jeden sondaż niczego nie zmienia, ani nie wnosi. Jeśli chcemy znać faktyczne poparcie danego kandydata, czy partii – wnioski wyciągajmy po np. trzech sondażach, a nie jednym.

Sondaże służą do badania dużych społeczności, dlatego bardzo ważne jest to na jakiej próbie są prowadzone. Przyjętą normą dla sondaży jest próba tysiąca osób. Wszystkie sondaże, które mają próbę niższą mogą fałszować wynik. Na próbę zawsze należy zwracać uwagę.

Kto płaci za sondaż? To pytanie pojawia się szczególnie często po sondażu opublikowanym w Głosie Wielkopolskim, za który zapłacił jeden z posłów PiS. Sondaże sponsorowane przez polityka zawsze budzą większe ryzyko braku obiektywizmu.

Jakość ośrodka wykonującego badanie. Warto zwracać uwagę na to, kto bada, czy znamy te organizacje, czy jest podmiotem zupełnie nowym, bez utrwalonego wizerunku.

Warto zwracać też uwagę na to, czy sondaż był przeprowadzany telefonicznie, czy twarzą w twarz. Sondaże prowadzone osobiście – często promują aktualnie rządzących, ponieważ wiele osób nie chce przyznać, że zagłosuje na kogoś innego, niż aktualnie rządzący.

Najistotniejsza jest jednak tendencja, ją warto obserwować i wyciągać z niej wnioski.

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl