Śnięte ryby w parku Sołackim. WIOŚ informuje o wstępnych wynikach analiz wody

Mieszkańcy Sołacza od kilku dni alarmują o sytuacji w stawach w parku Sołackim. W wodzie odkrywali oni śnięte ryby i martwe szczury. „Obecnie trwają analizy pobranych próbek (…). Wstępne wyniki analiz wskazują na niską zawartość tlenu w wodzie” – podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Pierwsze informacje o tym, że w stawach Sołackich są śnięte ryby i martwe szczury, pojawiły się w niedzielę, 18 czerwca. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Poznaniu poinformował, że tego dnia dyżurujący inspektor odebrał telefoniczną informację z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu o zgłoszeniu odebranym po godz. 11 dotyczącym martwych ryb w Stawach Sołackich, które zgłosił pracownik straży miejskiej i policja.

„Niska zawartość tlenu w wodzie”

„Podczas podjętych czynności 18 i 19 czerwca potwierdzono występowanie martwych ryb unoszących się w przybrzeżnych zaroślach w Stawach Sołackich – zarówno w Małym, jak i w Dużym Stawie” – przekazał wielkopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska, Leszek Kurek.

WIOŚ informuje też, że woda w Małym Stawie oraz w cieku Bogdanka (powyżej stawów) była mętna o szaromlecznym zabarwieniu. Z kolei przy brzegu Dużego Stawu Sołackiego, przed ujściem do rzeki Bogdanki, woda była mętna o zielonkawej barwie. „Wyczuwalny był silny gnilny rybi zapach. Podczas oględzin na terenie parku Sołackiego nie stwierdzono żadnych wylotów, z których mogłoby dostawać się zanieczyszczenie” – podkreślił Kurek.

W niedzielę inspektorat dokonał poboru próbek wody z trzech miejsc: z cieku Bogdanka na dopływie do Małego Stawu Sołackiego i cieku Bogdanka na odpływie ze Stawów Sołackich oraz próbkę wody z Dużego Stawu Sołackiego. Z kolei w poniedziałek dokonano ponownego poboru dwóch próbek wody.

„Obecnie trwają analizy pobranych próbek przez CLB Oddział w Poznaniu GIOŚ. Wstępne wyniki analiz wskazują na niską zawartość tlenu w wodzie” – dodał Kurek.

Powodem przyducha letnia

We wtorek, 20 czerwca Izabela Dutkowiak z Wydziału Klimatu i Środowiska UMP przekazała nam, że, wydział ten obecnie prowadzi rozpoznanie okoliczności śnięcia ryb w stawach Sołackich. – Prawdopodobnie spowodowane jest ono niewystarczającą ilością tlenu rozpuszczonego w wodzie (tj. przyduchą letnią) – przyznała. – Mały dopływ wód w maju i czerwcu, podwyższona temperatura, brak opadów oraz płytki zbiornik w dużej mierze przyczyniają się do powstawania tego zjawiska. Dodatkowo powstawaniu procesów gnilnych w wodach i eutrofizacji wód może sprzyjać dokarmiane ptactwa wodnego przez mieszkańców – dodała.

Wydział Klimatu i Środowiska zajął się już tym tematem i prowadzi wstępne postępowanie wyjaśniające. – Obecnie jest prowadzona przez pracowników wydziału wizja na miejscu zdarzenia, po której zostaną podjęte odpowiednie kroki w tej sprawie – zapewniła Dutkowiak.

Zobacz też: Ekoedukacyjna ścieżka nad Cybiną

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl