Smog truł nas przez 28 dni w listopadzie – podsumowanie

Smog jest wszechobecny i niezwykle szkodliwy. Podsumowanie na podstawie danych WIOŚ pokazuje, że tylko przez dwa dni w listopadzie stężenie smogu nie było dla nas szkodliwe. Zestawienie przygotował i upublicznił miejski aktywista – Paweł Głogowski.

To ilustracja pokazująca przez ile dni w listopadzie poziom szkodliwych pyłów w powietrzu, czyli smogu, przekraczał i tak bardzo wysokie normy.

smog

Źródło: Paweł Głogowski/Twitter

Zanieczyszczenie powietrza i jego skutki dla naszego zdrowia zbadał niedawno NIK. Wnioski były porażające.

Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza, a maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych były niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne – mówił prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski

Poznań prowadzi obecnie program dofinansowania wymiany pieców na nowsze, które w mniejszym stopniu zanieczyszczają powietrze. Na smog wpływ mamy jednak wszyscy. Zmniejszać go będzie korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast jeżdżenia własnym autem, palenie wyłącznie legalnymi paliwami.

Sejmik wprowadził zakaz palenia w kominkach, gdy poprzedniego dnia stężenie smogu przekraczało normy. Czy zakaz obowiązuje sprawdzać można na stronie www.poznan.pl/atmosfera.pl.  

Zakaz nie dotyczy domów dla których kominek jest jedynym źródłem ogrzewania.

kontaktPoznań, Poznews

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl