„Nie rób siary. Daj oddychać”

Ruszyła miejska kampania antysmogowa, której celem jest zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie powietrza. Akcja ma charakter edukacyjny. Ma uświadomić poznaniakom, jakim zagrożeniem jest smog oraz jak temu zjawisku zapobiegać.

Akcja zaczęła się już w poniedziałek, kiedy w godzinach wieczornych na kilkunastu budynkach w Poznaniu wyświetlono informacje na temat skutków, które wywołuje smog (są wśród nich takie choroby, jak astma czy nadciśnienie). Ku zaskoczeniu mieszkańców, oprócz symptomów wywoływanych przez zanieczyszczone powietrze pod ściennymi ekranami unosił się sztucznie wytworzony dym imitujący smogową mgłę.

W środę rano przy Moście Teatralnym, ul. Półwiejskiej, Starym Rynku i Placu Wolności rozdano poznaniakom tysiące sadzonek bluszczu, zapakowanych w woreczek z logotypem „Czysty Poznań bez smogu”. Roślina ma przypominać, że zieleń w domu, ogrodzie czy parku to dodatkowe naturalne płuca dla naszego otoczenia.

Razem z sadzonką rozdawano ulotki „Nie rób siary. Daj oddychać!”, w której mieszkańcy mogli przeczytać o skutkach i przyczynach smogu oraz dowiedzieć się, co można zrobić, by polepszyć jakość powietrza w Poznaniu i okolicach.

W najbliższych dniach na przystankach pojawią się plakaty informujące o skutkach
i utrudnieniach, które wywołuje smog. Kampania skierowana jest także dla najmłodszych. Dzieci otrzymają zaproszenie do konkursu plastycznego (jego wyniki poznamy na początku grudnia). W mediach społecznościowych Urzędu Miasta publikowane będą informacje o sposobach walki ze smogiem, jego negatywnych skutkach dla ludzi, zwierząt, roślin, a nawet budynków. Równolegle działać będzie strona internetowa http://www.czystypoznan.pl. Sprawdzić tam można m.in., która dzielnica w Poznaniu robi największą siarę (ma najbardziej zanieczyszczone powietrze).

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl