Sklepy wycofują żywność z toksycznymi substancjami. Sprawdź, czy masz te produkty w domu

Najnowsze dane podane przez GIS z 14 sierpnia o szkodliwych produktach dotyczą żywności, suplementów, a także przedmiotów codziennego użytku.

Lidl, Biedronka, IKEA i wiele innych sklepów usuwają ze sprzedaży produkty, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu klientów. Ostrzeżenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczą zarówno lodów, soczków dla dzieci, żywności, jak i narzędzi – jak łopatka kuchenna.

Jednym z produktów są na przykład czeskie cukierki Lentilky. Na polskiej etykiecie zostały przedstawione jako produkt bezglutenowy, jednak w rzeczywistości gluten posiadają. W produkcie Keats London Wegańskie trufle o smaku Irish Cream 140g wykryto alergen mleka, który może wywołać reakcję alergiczną u osób uczulonych. Firma Herbalife Nutrition rozpoczęła wycofywanie ze sprzedaży określonej partii batonów proteinowych o smaku waniliowo-migdałowym. Niektóre batony o smaku cytrynowym nieprawidłowo zapakowano jako batony o smaku waniliowo-migdałowym. W wyniku pomyłki występuje ryzyko spożycia produktu przez osoby uczulone na jaja, co może wywołać u nich wystąpienie reakcji alergicznej.

Partia – Ser Mozarella Plastry 135g, Sery z Goliszewa zawiera bakterię Listeria monocytogenes, która może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Łopatka kuchenna KMT Style zostanie wycofana z obiegu ze względu na stwierdzoną migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych. W jednej partii roladek devolay z kurczaka z nadzieniem 500g o smaku maślano-czosnkowym wykryto bakterie Salmonella. Tak samo w filecie z piersi kurczaka firmy „DROBEX” Sp. z o.o.. W paście migdałowej Almond Butter, która trafiła do sklepów Rossman stwierdzono obecność ciał obcych – ostrych, sprężystych kawałków tworzywa sztucznego o wielkości około 0,5 – 1 cm. Mogą doprowadzić do uszkodzenia przełyku.

To tylko niektóre z przykładów produktów wycofanych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Warto na bieżąco śledzić stronę internetową, na której publikowane są ostrzeżenia dotyczące wycofywanej żywności.

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl