Skandal na zeszłotygodniowych wyborach Mr Gay Poland 2019. Podcięto głowę lalce z wizerunkiem abpa Marka Jędraszewskiego

Do skandalu doszło w ubiegłą sobotę w czasie wyboru mister geja. Drag queen o pseudonimie Mariolkaa Rebell w trakcie swojego występu, podcięła gardło lalce z podobizną abpa Marka Jędraszewskiego. Organizatorzy wyborów potępili takie zachowanie. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poinformował na Twitterze, że incydentem z Poznania zajmie się z urzędu.

O tym zdarzeniu mówi cała Polska. Gdy informacją dotarła do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, ten na Twitterze poinformował, że sprawą zajmie się z urzędu.

Nie ma mojej zgody na tego typu symboliczne akty przemocy. Wolność artystyczna nie może uzasadniać odwoływania się do czynów sugerujących pozbawianie życia. Nawet jeśli z poglądami danej osoby się nie zgadzamy — Adam Bodnar (@Adbodnar) August 14,2019.

Po upublicznieniu informacji o skandalu na imprezie, występ drag queen potępili organizatorzy wyborów Mr Gay Poland 2019.

Jako organizatorzy konkursu Miss Lesbian Poland 2019 oraz Mr Gay Poland 2019, które odbyły się 9 i 10 sierpnia w Poznaniu pragniemy oświadczyć, że sprzeciwiamy się wszelkim rodzajom mowy nienawiści, nawoływania do przemocy oraz innym formom propagowania tego typu postaw. W imieniu swoim chcemy przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem jednej z Drag Queen podczas naszego wydarzenia. Pragniemy jednak zaznaczyć, iż nie zostaliśmy wcześniej poinformowani o szczegółach występu. Nie akceptujemy tego typu występów. Konkurs ma celu promowanie pozytywnych postaw oraz tolerancji i akceptacji.

Za występ na swoim oficjalnym profilu przeprosiła też Mariolkaa Rebell

chciałabym przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni charakterem mojego występu w sobotę dnia 10.08.2019 r. na Gali Mr. Gay Poland w klubie Punto Punto Club. Emocje, jakie mną targały po wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego, zostały przeze mnie przedstawione w sposób, którego żałuję. Kukła użyta w performancie była metaforą nie osoby arcybiskupa, lecz poglądów i wypowiedzi, które w ostatnim czasie zostały przez niego wyrażone. Nie mniej jednak rozumiem, iż występ przybrał kształt przekraczający granice wyrażania siebie. Wszystkie otrzymane uwagi wzięłam do serca.

Dwa tygodnie temu podczas homilii z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego hierarcha mówił o „tęczowej zarazie”.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński powiedział w TVP Info, że jego zdaniem sprawą z poznańskiego klubu powinna zająć się prokuratura.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl