Niesamowite piwnice Ratusza odsłonili archeolodzy. A w nich…skarby

Archeolodzy badają piwnice Nowego Ratusza na Starym Rynku. Jaka jest historia tego budynku?

Podczas prac remontowych na Starym Rynku, toczą się także prace archeologiczne. Niesamowite wrażenie robią piwnice Nowego Ratusza, które zasypano po drugiej wojnie światowej. Na jego miejscu stoi teraz odbudowana waga miejska. Czterokondygnacyjny budynek wcześniej służył niemieckim urzędnikom. Był jednak niepraktyczny i przytłaczał bryłę renesansowego ratusza. Kiedy podczas II w.ś. uległ uszkodzeniu, władze postanowiły go rozebrać, a gruz z rozbiórki wysypać do piwnic i przykryć nawierzchnią rynku.

Do niedawna na powierzchni Starego Rynku widać było obrys jego murów – mówi Kateriny Zisopulu-Bleja, nadzorująca prace archeologiczne na Starym Rynku

Podczas badań archeolodzy znajdują także wszystkie przedmioty, które poznaniacy gubili na rynku, czyli monety, narzędzia, dewocjonalia, akcesoria stroju oraz fragmenty butów. Ponadto pod powierzchnią płyty odnaleźli duże pomieszczenie, w którym prawdopodobnie mieściła się stacja transformatorowa do zasilania tramwajów. Wpadli też drewniane rury wodociągowe sprzed ok. 400 lat.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl