Sfotografowali każdą ropuchę żyjącą na Cytadeli. Wynik badań zaskakuje

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postanowili  sprawdzić jak liczne są populacje ropuch zielonych w dwóch poznańskich lokalizacjach: w Rosarium na Cytadeli i w Parku Rataje. Wynik zaskoczyły botaników.

Ropucha zielona Bufotes viridis to wyjątkowy gatunek płaza i to nie dlatego, że posiada piękne ubarwienie i niezwykłe zdolności wokalne. Płaz ten pochodzi z obszarów stepowych i to tam wytworzył wiele niezwykłych zdolności przystosowawczych, które obecnie pozwalają mu funkcjonować na terenach przekształconych przez człowieka, w tym w naszych miastach.

Ten gatunek ropuch wybiera do życia otwarte tereny trawiaste. Jest bardzo odporna na przesuszenie i na niewielkie zasolenie, preferuje kryjówki w postaci szczelin w murach i fundamentach, oraz inne podziemne przestrzenie, a do tego jest generalistą pokarmowym. Do rozrodu wystarczą jej kałuże lub płytkie miejskie sadzawki, a rozród podejmuje wielokrotnie każdej wiosny, gdy pojawią się rozlewiska tuż po intensywnych opadach. I chociaż na przestrzeni ostatnich 20 lat obserwujemy zanik wielu miejskich populacji, głównie ze względu na postępującą zabudową i przekształcanie nieużytków, gdzie występowała bardzo licznie, to są takie miejsca, w których gatunek ten trwa pomimo narastającej antropopresji i ciągłej obecności człowieka.

– W Poznaniu o ropuchach zielonych zrobiło się głośno, gdy podczas pandemii zapraszaliśmy poznaniaków, aby ze względu na zamknięte obiekty kultury, wybrali się do miejskich parków. Tam można było wziąć udział w koncertach godujących samców tego gatunku – mówi dr inż. Mikołaj Kaczmarski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W Europie najlepiej poznane są jej miejskie populacje od Wrocławia, przez Berlin, Koszyce, Wiedeń, Pragę, czy miasta we Włoszech oraz na Bałkanach.

– Już wcześniej pojawił się pomysł, by oszacować, jak liczne są populacje tego gatunku, w dwóch lokalizacjach: w Rosarium na poznańskiej Cytadeli i w nowo powstałym Parku Rataje. Niestety szacowanie wielkości populacji wcale nie jest takie proste i wymaga sporo pracy. Aby tego dokonać, w 2018 i 2019 roku razem z naszymi studentami wyruszyliśmy w teren w szczycie godów, by policzyć zwierzęta znajdujące się w zbiornikach rozrodczych. Wykorzystaliśmy metodę CMR, tj. metoda wielokrotnych złowień, i każdej ropusze wykonaliśmy zdjęcia, grzbietowej części ciała. W tym miejscu należy dodać, że każda ropucha posiada indywidualny wzór, który możemy porównać do naszego odcisku palca. Tym samym w oparciu o fotoidentyfikację, podczas kolejnego odłowu wiedzieliśmy, które osobniki wykryliśmy wcześniej, co pozwoliło użyć odpowiednich wzorów matematycznych do określenia, ile ropuch liczy cała populacja. Dodatkowo każdego osobnika zmierzyliśmy i zwarzyliśmy – tłumaczy naukowiec.

Populacja ropuch zielonych na poznańskiej Cytadeli przekraczała 600 osobników dorosłych, a wyliczonych dla nich indeks kondycji okazał się najwyższy jaki do tej pory uzyskał ten gatunek w badanych miastach w Europie.

– To niewątpliwie zasługa bardzo stabilnego i bogatego siedliska, jakim jest ponad 100 hektarowy park w miejscu dawnego fortu, a także czynna ochrona realizowana wg naszych wskazań przez Zarząd Zieleni Miejskie – tłumaczą przyrodnicy.

Natomiast populacja żyjąca w Parku Rataje liczy przynajmniej 134 osobniki dorosłe. Ta populacja przez ponad 20 lat rozmnażała się w okresowych kałużach i dopiero podczas budowy parków zyskała sieć 4 trwałych zbiorników rozrodczych. Wszystko wskazuje na to, że jej liczebność rośnie, jednak osobniki z tej populacji są wyraźnie mniejsze, wynika z badań naukowców z UPP.

czytaj także: Poznań w TOP2 zielonych miast w Polsce. W rankingu największych miast

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl