Wielkopolska

29-latek nie żyje. Tragiczny wypadek

Od początku roku zginęło już 10 motocyklistów, a ponad 100 zostało rannych. Wśród nich 29-latek z Wielkopolski, który uderzył w przydrożne drzewo. Pomimo reanimacji zginął na miejscu.

Sezon motocyklowy zbiera śmiertelne żniwa

Na polskich drogach jest coraz więcej motocyklistów. Dostrzega się to też w policyjnych statystykach. Od początku roku doszło do 113 wypadków z ich udziałem. Jak poinformował Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w rozmowie z PAP: rozpoczęcie sezonu motocyklowego oznacza, że kierowcy samochodów muszą być bardziej czujni i skoncentrowani. Przykładem braku koncentracji był wypadek w województwie pomorskim, w którym 79-latek nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 46-letniemu motocykliście. W wyniku zderzenia mężczyzna zginął na miejscu.

W Wielkopolsce od początku roku doszło do jednego śmiertelnego wypadku z udziałem motocyklisty. Kilka dni przed Wielką Sobotą w Mamotach (pow. pleszewski) 29-latek jechał motocyklem po drodze gminnej. Uderzył w przydrożne drzewo z nieustalonych przyczyn. Podjęto reanimację, ale nie udało się mężczyzny uratować.

W związku z rozpoczęciem sezonu motocyklowego policja prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Zwracają uwagę na bezpieczeństwo użytkowników pojazdów jednośladowych. Jakie są główne przyczyny wypadków? Najczęściej pasjonaci motocyklistów nie dostosowują prędkości do warunków ruchu na drodze, nieprawidłowo wyprzedzają lub nie zachowują bezpiecznej odległości między pojazdami.

Jak zauważa Robert Opas w rozmowie z PAP: wpływ mają też inni uczestnicy ruchu, przede wszystkim kierowcy: „W okresie, gdy na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów, powinni oni pamiętać o obserwacji drogi i spoglądaniu w lusterka. Ważne jest również, by zawsze zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy oraz swoim stylem jazdy nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, co może doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem”.

Czytaj też: 4 osoby ranne. Poważny wypadek w Wielkopolsce

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl