Setki flar i ogromna flaga. Zobacz obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

“Idea naszych przodków powinna być znana młodym ludziom, którzy chcą żyć w państwie otwartym i wolnym. Ten przekaz mimo upływu 104 lat jest wciąż aktualny” – mówił podczas obchodów marszałek Marek Woźniak. Cały Poznań przypomniał o powstańcach.

POZNAŃ PAMIĘTA

O godzinie 16:40 zatrzymały się pociągi i autobusy na terenie całego Poznania. Zawyły również syreny alarmowe, a przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich kibice Kolejorza odpalili setki rac, wznosząc okrzyk „cześć i chwała bohaterom”. Nad ulicą Wierzbięcice zawisła 104-metrowa biało-czerwona flaga. W całym Poznaniu słychać było również kościelne dzwony. Wszystko to by upamiętnić uczestników zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

ŚWIĘTO PAŃSTWOWE

To już drugi rok, kiedy rocznicę wybuchu powstania obchodzimy jako święto państwowe. Po wniosku Andrzeja Dudy jednogłośnie przystał na to senat. Prezydent Polski w tym roku nie był jednak obecny na obchodach. Reprezentował go sekretarz kancelarii prezydenta Andrzej Dera. Odczytał napisany przez Andrzeja Dudę list.

Z serca dziękuję Poznaniakom i wszystkim Wielkopolanom za pielęgnowanie pamięci o swoich przodkach i poprzednikach. To dzięki nim historyczna kolebka państwowości polskiej po 123 latach zaborów znalazła się w granicach Rzeczpospolitej. – napisał Andrzej Duda.

UPAMIĘTNILI POWSTAŃCÓW

Politycy, samorządowcy, działacze i harcerze złożyli pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich wieńce kwiatów. W uroczystościach brali udział między innymi minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk, szef PiS w Poznaniu poseł Bartłomiej Wróblewski, marszałek województwa Marek Woźniak, prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Dziś po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, święto państwowe. Dedykowane wydarzeniu, o którego pamięć i znaczenie w świadomości Polaków musimy się wciąż konsekwentnie upominać. Ale to jeszcze nie finał, to nowy rozdział, bo to dzieło na lata. – powiedział Marek Woźniak.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl