Setki badań intymnych. Poznaniacy korzystają nawet w nocy

W minionym roku poznaniacy i poznanianki chętnie korzystali z badań w Punkcie Profilaktyki Intymnej. Przy Al. Solidarności 36 wykonano ponad 400 mammografii i badań ultrasonograficznych dla mężczyzn. Pacjenci, nawet nieubezpieczeni, nadal mogą robić badania, przez siedem dni w tygodniu. Punkt cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mężczyzn.

W Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych mieszkańcy mogą skorzystać w pomocy ginekologów, urologów i zrobić badania profilaktyczne. To miejsce przyjmuje również osoby, które nie mają aktualnego ubezpieczenia. W ubiegłym roku Punkt Profilaktyki Intymnej odwiedziły tysiące mieszkańców Poznania.

– Pierwotnie korzystały głównie kobiety, ale w ostatnich latach zakres badań został poszerzony m.in. o badania urologiczne, a także badania w kierunku raka jąder i najądrzy. Zależy nam na tym, by z bezpłatnej profilaktyki intymnej mogła skorzystać każda osoba, która tego potrzebuje – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

W 2024 roku przeprowadzono w PPI 989 USG piersi, 406 mammografii, 390 USG męskich narządów płciowych, 351 cytologii połączonych z konsultacją oraz USG ginekologicznym oraz 432 konsultacji z USG. Przeprowadzano również wymazy na HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego oraz inne choroby. Ponad 300 mężczyzn zdecydowało się na badanie PSA, które pozwala ocenić stężenia antygenu, który wytwarzany jest przez prostatę.

– W 2024 roku odnotowaliśmy wzrost liczby kobiet, które skorzystały z programu. Było to 4200 pacjentek, ale także skokowy wzrost wśród mężczyzn. Mieliśmy 750 pacjentów korzystających z konsultacji i badań urologicznych, co jest pozytywnym krokiem. Niemniej przed nami jeszcze długa droga. Nadal zbyt wielu mężczyzn bagatelizuje konieczność profilaktyki. Cieszymy się, że dzięki zwiększonym środkom finansowym na Punkt Profilaktyki Intymnej o blisko 60 proc. możemy zapewnić więcej badań i konsultacji dla poznanianek i poznaniaków – mówi Konrad Zaradny, dyrektor POSUM.

Miejsce jest przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Na stornie POSUM znajdują się filmy o działaniu punktu, przystosowane do potrzeb osób głuchych, niedosłyszących, niewidomych i niedowidzących. 

Czytaj także: Straż w samolocie na Ławicy

źródło: https://www.poznan.pl/mim/info/news/tysiace-osob-skorzystaly-z-punktu-profilaktyki-intymnej,246627.html

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl