Tegoroczna edycja wydarzenia „Senioralni. Poznań”, organizowanego przez Centrum Inicjatyw Senioralnych przebiegnie pod hasłem „Razem. Bliżej. Lepiej”. Rozpocznie się 28 września i potrwa ponad miesiąc. Przez ten czas na poznańskich seniorów czeka moc atrakcji.
Tegoroczna edycja „Senioralnych” będzie mieć swoje rozpoczęcie na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania w sobotę, 28 września o godz. 11:00. Tego dnia prezydent Jacek Jaśkowiak przekaże seniorom i seniorkom klucze do bram miasta. I nie będzie to pierwszy raz, gdy w ten sposób rozpocznie wydarzenie.
– Seniorzy to niemal 20 procent mieszkańców Poznania. Mają ogromne doświadczenie i życiową wiedzę. Nie mam wątpliwości, że kiedy oddaję im symboliczne klucze do Miasta, będzie ono w dobrych rękach – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Poznańskich seniorów cały miesiąc spotkań, wykładów, warsztatów. Wierzę, że w programie każdy znajdzie coś dla siebie.
Tegoroczni „Senioralni” mają uświadomić, że mimo technologii i sztucznej inteligencji, które zawładnęły współczesnym światem, nadal na pierwszym miejscu jest kontakt z drugim człowiekiem. Specjaliści, z którymi spotkają się seniorzy, podpowiadać będą, jak nawiązywać relacje, jak skutecznie podtrzymywać te, które już istnieją, a także jak dbać o samego siebie.
– Mam nadzieję, że program, który stworzyliśmy z partnerami wydarzenia, przyciągnie seniorów i seniorki z Poznania – mówi Wojciech Bauer, dyrektor CIS. – W ramach tegorocznych „Senioralnych”, jak i w poprzednich edycjach, przygotowaliśmy liczne propozycje, które mają pokazać, że nasze miasto jest naprawdę przyjazne seniorom. Nie mogą się tu nudzić.
Podczas „Senioralnych” wręczone będą wyróżnienia „Fest Miejscówka” w projekcie „Senioralna Mapa Poznania”. To projekt, do którego zgłaszali się przedsiębiorcy, jednostki miejskie i organizacje pozarządowe, które rozbudowują „Senioralną Mapę Poznania”. Po części oficjalnej odbędzie się koncert zespołu Partita. Po nim na scenie wystąpi Bartosz Kuczyk z repertuarem operetkowym. Usłyszeć będzie można takie przeboje, jak: „O sole mio”, „Quando, Quando”, „Delilah”.
Warto zaznaczyć, że w czasie inauguracji będzie można odwiedzić stoisko Poznańskiego Centrum Świadczeń. Tam żłożyć będzie można wniosek o wydanie karty „OK Poznań – Poznańska Złota Karta” i jeszcze tego samego dnia będzie można ją odebrać.
Bogaty program na cały miesiąc
Podczas tegorocznej edycji „Senioralnych” odbędą się również targi „Viva Seniorzy!”. Ich 13. edycja odbędzie się 11-12 października 2024 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Na uczestników czekają liczne atrakcje – występy, warsztaty, konkursy i prelekcje dotyczące m.in. profilaktyki zdrowia.
W tym roku „Senioralni. Poznań” będą trwać do 31 października. Tych kilka tygodni wypełnionych będzie pasjonującymi wykładami, spotkaniami z ekspertami z różnych dziedzin, warsztatami rękodzielniczymi, zajęciami cyfrowymi, językowymi i sportowymi. Nie zabraknie możliwości wykonania badań profilaktycznych, organizowanych we współpracy z uniwersytetami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi i firmami.
Seniorzy będą mogli skorzystać także z porad medycznych, prawnych, zawodowych i obywatelskich. W programie znalazły się także spacery, ćwiczenia sportowe, spotkania z mieszkańcami zoo, koncerty i zajęcia wspierające dobrostan seniorów. Łącznie zaplanowano ponad 200 propozycji. Wśród nich są m.in. spotkania pod nazwą „Inteligencja emocjonalna i sprawność umysłowa”, „O relacjach międzyludzkich w poezji”, „Relacje ze sobą w przestrzeni ogrodu” – wykład połączony z ćwiczeniami praktycznymi, „Słodkie spotkanie ze sztuką”, „Alchemia zapachów”, „Terapia tańcem”, „Twórcze pisanie”, „Książki łączą pokolenia” i wiele innych.
Pełen program „Senioralnych” będzie można poznać w październikowym wydaniu miesięcznika „Senioralny Poznań”. Dostępny będzie również od 29 września na stronie centrumis.pl.
Czytaj także: Opiekunowie żółwi mogą stanąć przed poważnym wyborem. Azyl lub eutanazja