Seniorzy w Wielkanoc nie muszą być samotni. Wystarczy niewiele

Stowarzyszenie mali bracia Ubodzy organizuje świąteczne spotkania dla samotnych seniorów z Poznania i Gniezna. „Dla samotnych starszych osób symbolem nadziei jest nie tylko jajko z wielkanocnego koszyczka, ale co ważniejsze – obecność drugiego człowieka”.

Zbliżająca się Wielkanoc nie dla wszystkich seniorów jest łatwa. Niektórym z nich podczas świąt towarzyszyć będzie samotność. To właśnie dla seniorów zamkniętych w czterech ścianach, zmagających się z dolegliwościami utrudniającymi, a nawet uniemożliwiającymi wyjście z domu, zorganizowana zostanie wyjątkowa akcja.

– Nadzieja to siła, która nas napędza, bez niej jest bardzo trudno. Dlatego samotne osoby starsze jej tak bardzo potrzebują. Gdy jest, seniorzy na nowo otwierają się na świat i tętniące w nim życie – tłumaczy Stefania Wnuk, koordynatorka regionalna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Poznaniu.

Symbolika koszyczka wielkanocnego

Seniorzy otrzymają świąteczny koszyczek. Symbolika jego zawartości, która jest spożywana podczas świątecznego śniadania, ściśle związana jest z odradzaniem się do lepszego.

– Przede wszystkim jajka jako symbol nowego życia i nieprzemijalności człowieka, a także wiosennego przebudzenia. Malujemy je tak, jak chcemy świętować, czyli kolorowo i z przepychem. Sama obecność koszyczka świadczy o nadziei na dostatek w kolejnym roku. Naczynie z solą i pieprzem to życzenie, by nasze życie było ciekawe i dobre. W tradycji ludowej oznaczało odstraszanie zła i zepsucia moralnego, miało także symbolicznie oczyszczać i przynosić prawdę – wyjaśnia dr Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawczyni z Uniwersytetu SWPS.

Swoje znaczenie mają też ciasta, choćby kołacz, które pokazują, że codzienność nie powinna koncentrować się tylko na pracy i trudzie, ale powinna zawierać też elementy zabawy.

Samotność w Wielkanoc

Podopieczni stowarzyszenia podkreślają, że najwięcej nadziei w życiu daje im drugi człowiek. – „Mam najlepszą babcię” mówiła moja nieżyjąca już wnuczka Ania. Przepadała za kwiatami. Jeden z nich wciąż rośnie ma moim parapecie. Kiedy tylko przychodziła wiosna, jeździłyśmy razem na działkę. Czekałyśmy na ten czas. Teraz kiedy przychodzą święta…nie mam świąt – mówi pani Basia, jedna z seniorek.

Kobieta spędzi tegoroczną Wielkanoc wśród wolontariuszy i innych podopiecznych stowarzyszenia.

Spotkania rodzinne, zwłaszcza te świąteczne, pozwalają seniorom wierzyć, że nie są samotni. Czują się potrzebni i docenieni. Dlatego, co roku w okresie Wielkanocy, stowarzyszenie organizuje świąteczne śniadania w 10 miastach w Polsce. Jedno z nich odbędzie się 1 kwietnia w Poznaniu.

Stowarzyszenie zapewnia posiłek, drobny upominek, dojazd i opiekę. Ci, którzy nie mogą zjawić się osobiście, odwiedzani są w domach przez wolontariuszy. Dzięki temu nikt z podopiecznych nie jest sam.

Koszt koszyczka wielkanocnego to ok. 100 zł na osobę.

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl