Schronisko dla zwierząt wstrzymało adopcje. Powód jest ważny

Schronisko dla Zwierząt w Poznaniu nie wydaje w okresie przedświątecznym zwierząt: psów ani kotów. Powód jest prosty, ale bardzo ważny – zwierzęta to nie prezenty. Decyzja o opiece nad pupilem powinna być przemyślana, a nie podyktowana impulsem chęci sprawienia podarunku komuś na święta.

Pies lub kot to zwierzęta, które wielu ludziom ułatwiają przetrwać w mieszkaniach. Są najbliższym kontaktem ze światem natury, jakie może zapewnić sobie człowiek mieszkający w dużych miastach. Zwierzęta często ofiarowane są jako prezent dla dziecka, ale wówczas pełnoletni rodzice muszą zdawać sobie sprawę, że to na nich ciąży obowiązek codziennej opieki nad zwierzęciem. Z tego powodu, aby podkreślić, że „zwierzę to nie prezent” poznańskie schronisko, co roku wstrzymuje adopcje przed świętami Bożego Narodzenia. Drugim powodem jest fakt, że okres świąteczny to liczne przygotowania i dużo gości, a to nie pomaga zwierzęciu w adaptacji w nowym otoczeniu.

Wśród najczęstszych problemów, z jakimi wiąże się nieprzemyślana adopcja to późniejsze problemy z:

  • utrzymaniem zwierzaka,
  • brakiem zaangażowania dziecka do zajmowania się psem lub kotem,
  • alergie rodzinne,
  • traumy zwierzęcia pochodzącego ze schroniska i ich nieodpowiednie przepracowanie,
  • brak wiedzy o behawiorystce zwierzęcia.

Schronisko też przestrzega przed pseudohodowlami, które oferują niższe ceny zwierząt rasowych. W pseudohodowlach nie dba się o spełnienie wymogów co do zdrowia i odpowiednich warunków pobytu zwierzęcia. Zwierzęta z pseudohodowli bardzo często zmagają się z chorobami genetycznymi.

Psa i kota nadal mogą adoptować osoby, które od dłuższego czasu odwiedzają dane zwierzę i się z nim oswajają w schronisku. Schronisko można wesprzeć w tym okresie. Pracownicy publikują tzw. kalendarz adwentowy z różnymi potrzebami na każdy dzień.

Schronisko dla zwierząt w Poznaniu (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Sanepid zaczął przedświąteczne kontrole. Sprawdził też jarmark świąteczny w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl