Wielkopolska

Sanah podpadła wielkopolskiej rozgłośni. Słuchacze nie usłyszą jej piosenki

Radio Elka z Leszna nie będzie emitować piosenki sanah pt. „Marcepan”. Zdaniem szefa wielkopolskiej rozgłośni, decyzja ta jest podyktowana „dbałością o dobro słuchacza” i przepisami polskiego prawa.

O sprawie poinformował portal press.pl. Donosi on o tym, że utwór „Marcepan”, promujący najnowszy album sanah, został zdjęty z anteny Radia Elka. Decyzja spowodowana została tekstem piosenki, w którym pada nazwa producenta papierosów.

Piosenka sanah „sprzeczna z polskim prawem”

„Marlboro palić chciał w moim aucie” – to właśnie ten tekst według Arkadiusza Wojciechowskiego, szefa leszczyńskiego radia, ma być sprzeczna z polskim prawem.

Wojciechowski w rozmowie z press.pl powołuje się na Ustawę o radiofonii i telewizji. Jego zdaniem kluczowy jest artykuł 16b, w którym mowa o zakazie promowania na antenie m.in. wyrobów szkodliwych dla zdrowia.

– Polskie prawo zakazuje reklamowania wyrobów tytoniowych (…) – wyjaśniał szef Radia Elka, podkreślając, że przekaz stoi w sprzeczności z polskim prawem, nawet jeśli mowa o pojedynczym papierosie.

Oprócz tego Wojciechowski stwierdził, że piosenka sanah, według niego, ma demoralizujący wpływ zwłaszcza na młodych słuchaczy.

– Obowiązkiem stacji radiowych jest dbać o słuchacza, a w tym przypadku o dobro młodych ludzi. To my możemy decydować, czy puszczamy daną piosenkę, czy nie. W takich sytuacjach, jak ta powinna nam się zapalić czerwona lampka –  dodał Wojciechowski.

Do sprawy odniósł się producent papierosów, koncern Philip Morris. Stwierdził on, że nie prowadzi z artystką żadnej współpracy reklamowej. Z kolei management sanah, podkreślił, że „Marcepan” to wyłącznie wynik „inwencji twórczej” i fikcja literacka.

Zobacz też: Swiernalis „Jacek Jaśkowiak miał odwagę, żeby 'rozwalić’ całe miasto

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl