21 samorządów i gminnych instytucji z Metropolii Poznań podpisało porozumienie, w ramach którego zakupią wspólnie gaz. Liczą tym samym na lepsze ceny, które dziś są wysokie i niestabilne. “Obojętnie co się mówi w mediach, w tej chwili mamy duży problem z gazem” – powiedziała Aleksandra Adamska, która poprowadzi przetarg.
Powiat poznański i obornicki oraz 12 gmin wchodzących do Metropolii Poznań, a także 7 samorządowych spółek i instytucji gminnych podpisało porozumienie o wspólnym zakupie gazu ziemnego. Jego celem jest znalezienie jednego dostawcy, a dzięki temu zmniejszenie cen zakupu gazu oraz uzyskanie ich stabilności.
Zamówienie jest bardzo duże. Współpracuję z Metropolią już od trzech przetargów, to będzie czwarte, największe postępowanie. Wynika to z sytuacji, która obecnie ma miejsce, ponieważ zamawiający czują się mocno zagrożeni i zdezorientowani. Nie ukrywam, że sytuacja jest bardzo trudna. Nie wiemy co, będzie we wrześniu czy październiku. – powiedziała Aleksandra Adamska z Enmedia.
Zamawiający liczą na to, że ilość kupowanego gazu sprawi, że cena jednostkowa będzie znacząco niższa. Nie tylko będzie to korzyść dla samorządów, ale też dla mieszkańców. Mniej pieniędzy wydanych na gaz przełoży się na dofinansowanie innych celów.
Do porozumienia dołączyły gminy Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Oborniki, Skoki, Suchy Las, i Szamotuły oraz lider – powiat poznański. Członkami stowarzyszenia zostały również Zakład Gospodarki Komunalnej Szamotuły, Biblioteka Miejska w Puszczykowie, Mosińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Mosiński Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Biblioteka Publiczna Gminy Komorniki oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kleszczewie.
Oferty zostaną otwarte w sierpniu, a do końca września strona podpisze umowę z wybraną firmą. Dopiero wtedy dowiemy się, ile realnie pieniędzy zaoszczędzi porozumienie.