Kultowa koparka Dolores jest już lokalną atrakcją turystyczną. Wkrótce zyska nowe życie jako główny eksponat w przyszłej filii Muzeum Okręgowego w Koninie. Samorząd województwa wielkopolskiego przeznaczył 3,32 mln zł na jej zakup.
Koparka Dolores to symbol górnictwa odkrywczego. Jak informuje portal lm.pl Wyprowadzona z odkrywki Jóźwin II B, stanie się główną atrakcją muzeum, które planuje uruchomić samorząd województwa wielkopolskiego. Inicjatorami idei byli pasjonaci i lokalni górnicy, którzy przekonali do tego projektu władze ZE PAK oraz Urząd Marszałkowski.
Proces tworzenia muzeum rozpocznie się od zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), co może potrwać kilkanaście miesięcy. W pierwszej kolejności odpowiedzialność spoczywa na gminie Kleczew.
Teren, na którym stoi koparka, nadal jest formalnie obszarem górniczym. Zgodnie z obecnym planem zagospodarowania, możliwe są tam jedynie inwestycje związane z przemysłem wydobywczym. Aby Dolores mogła stać się eksponatem muzealnym, burmistrz Kleczewa musi przygotować odpowiednią zmianę planu. Zmiana ta musi być jednak zgodna z miejscowym studium, które obecnie zezwala jedynie na budowę infrastruktury technicznej. Proces ten, w zależności od opinii różnych instytucji, w tym urzędu górniczego, może zająć sporo czasu.
Wyłączenie złoża i dokumentacja geologiczna
Kolejnym krokiem w procesie tworzenia muzeum jest formalne wyłączenie złoża, na którym obecnie stoi koparka. PAK KWB Konin S.A. wybierze firmę, która przygotuje niezbędną dokumentację geologiczną. Cała procedura wyłączenia złoża z eksploatacji, która zakończy się wnioskiem skierowanym do ministra, może potrwać nawet pół roku.
Jeśli nie uda się zmienić studium miejscowego planu, rozważane jest także alternatywne rozwiązanie – zmiana Planu Ogólnego. Jak jednak zastrzegają władze wojewódzkie, proces ten jest bardziej skomplikowany i dłuższy niż modyfikacja MPZP. Co więcej, Plan Ogólny trzeba uchwalić do końca przyszłego roku.
Zakup Dolores i dalsze plany
Samorząd województwa doszedł do porozumienia z ZE PAK w sprawie zakupu Dolores. Ustalona cena za koparkę wynosi 3,32 mln zł netto. Obecnie Dolores jest ogrodzona taśmami i nie można jej zwiedzać, ale po formalnym przekształceniu jej w eksponat oraz po przejęciu terenu przez Muzeum Okręgowe w Koninie, koparka zostanie udostępniona zwiedzającym. Aby to było możliwe, konieczne będzie także wyznaczenie bezpiecznych ścieżek komunikacyjnych.
Czytaj też: Wmówili mu, że zarobił na kryptowalutach. 38-latek padł ofiarą oszustów