Kraj

Salmonella wykryta w słodyczach. Ostrzeżenie GIS

Państwowa Inspekcja Sanitarna ujawniła obecność bakterii Salmonella spp. w popularnych słodyczach. Sprawdź, czy nie masz ich w domu

Salmonella w słodyczach

Sprawa dotyczy chałwy Sultan, produkowanej przez firmę Elis Ali Eski. O potencjalnym zagrożeniu Główny Inspektorat Sanitarny poinformowali zaniepokojeni konsumenci w dwóch zgłoszeniach ze stycznia br. W odpowiedzi na nie, Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła badania, w których stwierdzono obecność bakterii Salmonella w kolejnych partiach słodyczy.

W wyniku przeprowadzonej kontroli urzędowej GIS stwierdził rażące uchybienia sanitarno-higieniczne w zakładzie produkcyjnym. W konsekwencji inspektorat podjął decyzję o wycofaniu wszystkich produktów z tego zakładu, niezależnie od numeru partii, oznaczonych datami minimalnej trwałości.

Chałwa (zdjęcie poglądowe) | fot. pixabay

Co dalej ze skażonym produktem?

Nie należy jeść produktu z partii objętej ogłoszeniem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Informacje dotyczące objawów związanych z zakażeniem Salmonella można znaleźć na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2.

– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kartuzach zakazał dalszego prowadzenia produkcji środków spożywczych w zakładzie Elis Ali Eski do czasu przywrócenia kontroli nad bezpieczeństwem żywności, nakazał wycofanie wszystkich produktów z rynku oraz ich zniszczenie – czytamy w komunikacie GIS.

Objawy zatrucia pokarmowego

Objawy zatrucia pokarmowego mogą różnić się w zależności od rodzaju patogenu, który spowodował zakażenie. W przypadku zakażenia bakterią Salmonella mogą wystąpić następujące symptomy:

  1. Biegunka: Często obserwuje się wodnistą biegunkę, czasem z domieszką krwi.
  2. Bóle brzucha: Pacjenci mogą doświadczać bólów brzucha i dyskomfortu.
  3. Wymioty: Zatrucie pokarmowe może skutkować nudnościami i wymiotami.
  4. Gorączka: Wzrost temperatury ciała to powszechny objaw zakażenia.
  5. Ogólne osłabienie: Pacjenci często odczuwają ogólne osłabienie i utratę energii.
  6. Nudności: Odczucie mdłości może towarzyszyć zatruciu pokarmowemu.

Czytaj także: Wyspy Kanaryjskie na wakacje. Sprawdź, którą wybrać i dlaczego

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl