Są najlepsi. Trzy razy złoto

Studenci uczelnianego Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej wracają z zawodów SAE Aero Design West w Kalifornii z potrójnym złotem. 

Poznańscy studenci w zawodach SAE Aero Design brali udział już po raz 11. Zaprezentowali tam autorski model bezzałogowego samolotu. Najpierw odbyły się mistrzostwa w Meksyku (SAE Aero Design Mexico 2018), później na Florydzie (SAE Aero Design USA East 2018), a na końcu w Kalifornii (SAE Aero Design USA West 2018). To właśnie te ostatnie zmagania okazały się najbardziej owocne. Studenci AKL zajęli pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej klasy Regular, klasyfikacji lotów oraz klasyfikacji prezentacji technicznych.

Jak zwracają uwagę poznańscy studenci, jedną z największych trudności na tego typu zawodach są warunki atmosferyczne.

– Podczas pierwszych czterech kolejek lotu, które odbyły się w sobotę pogoda była bajeczna – brak wiatru, brak opadów. Jednakże niedzielny poranek przywitał nas silnym wiatrem, który miotał bezlitośnie samolotami w powietrzu. Pilot sterujący naszym samolotem wykonał kawał świetnej roboty i jako jako jedni z nielicznym ukończyliśmy tę rundę lotów z wynikiem pozytywnym – wspomina Krzysztof Graczyk.

Prestiżowe akademickie zawody lotnicze SAE Aero Design odbywają się od 1986 roku. Ich organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Transportu SAE (Society of Automotive Engineers).  Od momentu, gdy studenci z politechniki zaczęli brać udział w zawodach SAE Aero Design, czyli 2008 roku, na podium (zarówno w kategorii Micro, jak Regular) znaleźli się aż 15 razy. Do tego dochodzą tegoroczne sukcesy oraz zwycięstwa w innych, podobnych zawodach, jak AUVSI SUAS.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl