Rzeka Warta w Poznaniu przekroczyła stan ostrzegawczy. Czy jest się czego obawiać?

Dzisiaj, 16 lutego, Warta w Poznaniu osiągnęła stan ostrzegawczy. Brakuje niecałego metra do osiągnięcia stanu alarmowego. Kilka fragmentów Wartostrady zostało zalanych i tymczasowo wyłączonych z użytku.

Rzeka Warta Poznań

Od pewnego czasu informujemy o gwałtownym wzroście poziomu wody w Warcie. Dzisiaj, przed godziną 7, jej stan na wodomierzu przy moście św. Rocha osiągnął 404 cm. To oznacza, że rzeka przekroczyła już stan ostrzegawczy, który rozpoczyna się od 400 cm.

– Prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej – poinformowało Centrum Zarządzania kryzysowego Miasta Poznania.

Aktualnie obserwujemy ciągłą tendencję wzrostową poziomu wody. Do osiągnięcia stanu alarmowego, który wynosi 500 cm, brakuje już niecały metr.

Wartostrada miejscami zamknięta

Przypominamy, że na niektórych fragmentach poznańskiej Wartostrady występują obecnie utrudnienia w ruchu. Spowodował je wysokim poziom wody w rzekach Warcie i Cybinie. Dlatego też na niektórych zjazdach na Wartostradę oraz w kilkunastu punktach na trasie umieszczono barierki oraz znaki zakazu ruchu.

Fragmenty trasy pomiędzy mostem Królowej Jadwigi a mostem Chrobrego zostały tymczasowo zamknięte, podobnie jak odcinek wzdłuż rzeki Cybiny w rejonie ICHOT oraz fragmenty przy os. Piastowskim i w okolicach ulic Piastowskiej i Bielniki.

Wartostrada miejscami zamknięta/ fot. ZDM Poznań

Wysoki poziom wód gruntowych

Gwałtowny wzrost poziomu wody w rzece w okolicy nie jest rzadkością, zwłaszcza podczas intensywnych opadów deszczu. Ważne jest, aby zachować spokój i uważać na komunikaty wydawane przez lokalne władze i służby ratunkowe. W takich sytuacjach warto być przygotowanym na ewentualne konsekwencje, dlatego warto monitorować sytuację i reagować zgodnie z zaleceniami służb.

Czytaj także: Wysoki stan rzeki w mieście. Czy robi się niebezpiecznie? [GALERIA]

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl