“Może rzecznikowi należy przypomnieć, co należy do jego obowiązków” – powiedziała Maja Grzeszczyk z Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Jej zdaniem zapowiedź kontroli, to próba zastraszenia dyrektorów.
Kontrole w szkołach
Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak zapowiedział kontrole nawet w 20 szkołach, które zajęły najwyższe miejsca w tegorocznej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W pierwszej trzydziestce zestawienia znalazły się trzy poznańskie szkoły. Ranking ten Mikołaj Pawlak nazwał “zestawieniem szkół przyjaznych pseudotęczy”. Rzecznik przekonywał, że kontrole w szkołach nie są niczym nadzwyczajnym, a przeprowadza je również w placówkach katolickich czy muzycznych.
Zastraszenie?
Twórcy Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ traktują jednak zapowiedź Pawlaka zupełnie inaczej.
– Zapowiedź kontroli odbieramy jako próbę zastraszania osób działających na rzecz jakości polskiej edukacji. To, że nazwał nas rankingiem szkół przyjaznych pseudotęczy, świadczy o tym, że nie wyraża szacunku wobec społeczności uczniowskiej, co nie powinno mieć miejsca, w przypadku pełnienia funkcji rzecznika praw dziecka – powiedziała Maja Grzeszczyk.
Autorzy zestawienia przygotowali tarczę prawną, zawierającą przepisy, na które szkoły mogą się powoływać w przypadku różnych oskarżeń lub podczas kontroli. Znajdują się w niej fragmenty konstytucji czy karty nauczyciela. W pierwszej kolejności wsparcie otrzymają szkoły, których kontrolę zapowiedział Mikołaj Pawlak.
Nie zajmuje się sprawami ważnymi?
Aktywistów bardzo dziwi, że rzecznik chce zajmować się szkołami, które według uczniów są bezpieczne i przyjazne, a jednocześnie nie zajął się na przykład sprawą ośmioletniego Kamila, który niedawno zmarł. Chłopiec był maltretowany.
– Gdzie jest rzecznik praw dziecka, kiedy mamy masę sytuacji przemocy wobec dzieci. Rzecznik jest w pogoni za szkołami, które są przyjazne i bezpieczne. Rzecznik zajmuje się inkluzywnymi szkołami, które szanują swoich uczniów. Jest to jeden wielki absurd. – dodała Maja Grzeszczyk.
Uczniowie oceniają szkoły
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt ogólnoeuropejski. Patronem projektu jest Komisja Europejska i razem dążymy do przyłączenia wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jego celem jest podniesienia poziomu akceptacji i włączenia we wszystkich szkołach w regionie.
W rankingu uwzględniono dziesięć szkół z Wielkopolski. W trzeciej edycji rankingu zagłosowało prawie 20 tys. osób w całej Polsce. Z kolei 30 proc. wszystkich placówek ponadpodstawowych, które wzięło udział w badaniu, zlokalizowanych jest w Wielkopolsce.