Kraj

Rząd wyda na Fundusz Kościelny ponad 200 mln zł. w przyszłym roku

Od przejęcia władzy PiS zwiększył już kwotę Funduszu Kościelnego dwukrotnie. Przed 2016 było to około 100 mln, a w budżecie na przyszły rok zapisano na ten cel już ponad 200 mln. To też wzrost w stosunku do obecnego roku. Mimo obecnych problemów gospodarczych. O sprawie jako pierwsza poinformowała Rzeczpospolita.

 

FUNDUSZ KOŚCIELNY TYJE

Rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił zapisać w budżecie na przyszły rok na Fundusz Kościelny 216 mln złotych.  W obecnym roku były to 193 mln więc kwota w przyszłym roku wzrośnie. Co ciekawe, PiS podnosi kwotę Funduszu Kościelnego odkąd objął władzę, wcześniej było to poniżej 100 mln, teraz już będzie to kwota dwa razy taka.

CZYM JEST FUNDUSZ KOŚCIELNY?

W Funduszu Kościelnym wszyscy podatnicy zrzucają się na składki emerytalne i zdrowotne osób duchownych. Ministerstwo Finansów odpowiedziało Rzeczpospolitej, że wzrost o ponad 20 mln wynika ze wzrostu pensji minimalnej od której liczone są wspomniane składki.

FUNDUSZ DO LIKWIDACJI?

Likwidacji Funduszu Kościelnego domaga się obecnie jedynie Lewica. Platforma i Polska2050 chciałyby natomiast by zamiast przymusowego zrzucania się przez wszystkich obywateli na ten fundusz była możliwość indywidualnego odpisu na rzecz kościoła, na który decydowałyby się tylko osoby wierzące, które chcą wesprzeć swój kościół.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl