Kraj

Rząd dofinansuje zakup „elektryków”? Nawet 50 proc.

Rząd podał do konsultacji społecznych projekt dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych i cargo. Budżet to nawet 300 milionów złotych. Za zakup roweru elektrycznego będzie można dostać nawet 5 tysięcy złotych refundacji.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował projekt programu „Mój Rower Elektryczny”. Jego celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, rozwój dobrych praktyk transportowych, a także promowanie zdrowego trybu życia. W ramach programu będzie można ubiegać się o dofinansowanie zakupu roweru elektrycznego.

Co ważne, dotacje będzie mogła objąć maksymalnie 50 proc. kosztów zakupu i nie będzie mogła przekroczyć pięciu tysięcy złotych. Będzie również możliwość dofinansowania zakupu rowerów cargo. W tym przypadku dotacja nie będzie mogła przekroczyć dziewięciu tysięcy złotych. Należy dodać, że dotacja będzie miała funkcję refundacji poniesionych już wydatków. Budżet projektu ma wynosić nawet 300 milionów złotych.

Szczegóły programu

Według planów program będzie realizowany w latach 2025–2029. Umowy dotacyjne mają być natomiast zawierane do 30 czerwca 2029 roku. Również do końca 2029 roku będą wydawane środki. Refundacja ma dotyczyć zakupów z okresu od 30 czerwca 2024 roku do 30 maja 2029 roku. Co ważne, o dofinansowanie będą mogły ubiegać się zarówno osoby fizyczne, jak i samorządy oraz firmy kurierskie czy transportowe.

– Do dofinansowania będzie można zgłaszać zakup nowego roweru oraz roweru cargo o szerokości do 0,9 m, a także nowego wózka rowerowego o szerokości powyżej 0,9 m. Musi to być pojazd poruszany siłą mięśni osoby nim jadącej, wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km (zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym) – czytamy na stronie Funduszu.

Trwają konsultacje

Co więcej, kupowane rowery będą musiały być nowe, oznakowane specjalną naklejką w trakcie okresu trwałości projektu oraz będą musiały zostać zarejestrowane na Policji. Dotacje obejmą tylko rowery wyprodukowane przez producenta pochodzącego z kraju Unii Europejskiej.

Projekt programu właśnie trafił do konsultacji społecznych. Potrwają one do 18 lipca, a swoje uwagi dotyczące projektu można składać tutaj.

Czytaj także: „Porszaki” zawładnęły Torem Poznań. Najszybciej jechał Polak

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl