Są straty, będą zmiany

Jak się okazuje, nie tylko Rynek Łazarski, ale również Rynek Wildecki co roku przynoszą finansowe straty. Urzędnicy dostrzegli problemy związane z miejskimi targowiskami i zaczynają wprowadzać zmiany. Rynki będą miejscem organizacji wielu wydarzeń.

NIE PRZYCIĄGA KUPCÓW

Jakiś czas temu opisywaliśmy sytuację Rynku Łazarskiego, który z roku na rok przynosi coraz większe straty. Teraz spółka Targowiska przedstawiła bilans finansowy dotyczący Rynku Wildeckiego. W związku z inflacją i rosnącymi cenami energii elektrycznej, wywozu odpadów i sprzątania, handlujący tam płacą coraz wyższe opłaty eksploatacyjne. Chętnych więc na handel w tym miejscu brakuje, to z kolei przekłada się na wyniki finansowe targowiska.

Aktualnie na Rynku Wildeckim dostępnych jest do handlu 96 stanowisk. Wynajęte na stałe na zasadach umowy są tylko 33. Łącznie w ostatnio kwartale poprzedniego roku wykorzystane było zaledwie 45 procent powierzchni sprzedażowej. Najgorszy pod tym względem był początek 2022 roku, kiedy wynik ten oscylował w okolicach 33 procent.

OGROMNE STRATY

Słabo przedstawia się również tabela dochodów. W zeszłym roku Rynek Wildecki przyniósł bowiem straty w wysokości ponad 93 tysięcy złotych. Rok wcześniej było to ponad 105 tysięcy, w 2019 roku prawie 110 tysięcy, a jeszcze rok wcześniej prawie 100 tysięcy złotych na minusie.

Zauważyć można znaczny wzrost kosztów związanych z energią elektryczną i wodą. Mowa tu o ponad 92 tysiącach złotych w porównaniu do 68 tysięcy w roku 2021. Wyraźnie mniej kosztował za to wywóz śmieci i odprowadzanie ścieków. W 2021 roku spółka płaciła za to prawie 55 tysięcy złotych, rok temu było to już 35 tysięcy.

IDĄ ZMIANY

Aby poprawić sytuację włodarze miasta zobowiązali spółkę Targowiska do przeprowadzenia w 2023 roku co najmniej 25 wydarzeń, między innymi takich, które mają promować producentów żywności ekologicznej i rzemieślników. Chodzi o to, aby na rynkach pojawili się klienci a co za tym idzie także dochody.

Targowiska mają również pełnić inne – oprócz handlowe – funkcje. Chodzi o organizacje wydarzeń takich jak kiermasze sąsiedzkie czy kino plenerowe. Na rynkach ma się również pojawić więcej zieleni. Na samym Rynku Wildeckim mają pojawić się miejsca do handlu z wysuwanymi dachami. Powstać ma również pawilon socjalny dla kupców oraz miejsce rozładunku samochodów.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl