Rynek Łazarski po nowemu

Miasto ogłosiło przetarg na kompleksowy remont Rynku Łazarskiego. Prace mają rozpocząć się jesienią, a inwestycja będzie prowadzona etapami – tak, by kupcy przez cały czas mogli handlować na tymczasowym targowisku.

Prace mają ruszyć jesienią tego roku i potrwać około dwóch lat. Początkowo przebudowa rynku miała rozpocząć się w lipcu, ale miasto na wniosek kupców przesunęło termin rozpoczęcia prac na po wakacjach.

Roboty prowadzone będą w trzech etapach. Najpóźniej dwa miesiące po podpisaniu umowy ze zwycięzcą przetargu powstanie targowisko tymczasowe. To na nim będą handlować kupcy z obecnego targowiska. Gdy miejsce dla kupców będzie gotowe, ruszy remont dużej płyty rynku wraz z budową nowego, zadaszonego targowiska. Wykonawca będzie miał na to rok od podpisania umowy.

Ostatnim etapem inwestycji będzie remont tzw. małej płyty wraz ze skwerem im. Kazimierza Nowaka – wykonawca musi go zakończyć do 24 miesięcy od podpisania dokumentów.

fot. UMP

W zwycięskiej koncepcji targowisko zostało zaprojektowane na planie koła z przezroczystym zadaszeniem. Architekci przewidzieli też dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Dwukierunkowa ulica wokół rynku zapewni wygodny dojazd do budynków oraz targowiska. Mieszkańcy zyskają szersze chodniki oraz zieleń przed wejściami do budynków, a także miejsce do wypoczynku i rekreacji, które powstanie na przestrzeni tzw. lejka łazarskiego. W przestrzeni lejka znajdzie się też miejsce przygotowane specjalnie dla dzieci. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami.

 

kontakt

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl