Plac Wolności i Międzynarodowe Targi Poznańskie ożyją blaskiem świątecznych iluminacji i bogactwem bożonarodzeniowych atrakcji. Te co roku przyciągają tysiące poznaniaków i turystów.
Od 16 listopada aż do 6 stycznia 2025 będzie działać Betlejem Poznańskie. Ponownie zagości w centrum miasta, oferując odwiedzającym wyjątkowe przeżycia i niezapomniane emocje. Tegoroczny program jest pełen interesujących wydarzeń – od rodzinnych warsztatów, poprzez spektakle, aż po koncerty i pokazy taneczne. Wydarzenie na terenie MTP z kolei potrwa od 16 listopada do 31 grudnia. Sprawdź, co czeka na wszystkich miłośników świątecznej atmosfery w sercu Poznania.
16 listopada punktualnie o godzinie 18 Plac Wolności rozświetli się setkami światełek, które zainaugurują Betlejem Poznańskie. To wyjątkowe widowisko otworzy bożonarodzeniowy jarmark w mieście. Otwarcie przyciąga co roku liczne rodziny i mieszkańców Poznania, którzy chcą poczuć magię nadchodzących świąt, podziwiając pięknie udekorowane stoiska, rozświetlone uliczki i monumentalne świąteczne drzewko.
Jak co roku, na Placu Wolności nie zabraknie szerokiego wyboru świątecznych przysmaków. Goście będą mogli skosztować aromatycznych pierników, grillowanych oscypków, chrupiących frytek, kiełbasek oraz wielu innych potraw typowych dla jarmarków bożonarodzeniowych. Smakosze mogą liczyć na ciepłe napoje, które rozgrzeją w zimowe wieczory – od klasycznego grzańca po aromatyczne czekolady na gorąco. Te i inne specjały doskonale komponują się z wyjątkową atmosferą świątecznego miasteczka.
Rodzinna środa. Atrakcje dla całej rodziny
W każdą środę od 20 listopada organizowane będą spotkania tematyczne pod hasłem „Rodzinna Środa”, które przyciągają rodziny z dziećmi na świąteczne warsztaty, spotkania i spektakle.
Świąteczne środowe popołudnia rozpoczynają się o godzinie 16:30 w Centrum Inicjatyw Rodzinnych, w którym zaplanowano rodzinne spotkania, podczas których uczestnicy będą mogli spędzić czas na wspólnych zabawach i rozmowach w atmosferze przygotowań do świąt. Kolejną atrakcją, zaplanowaną na godziny 17:00-19:00, będą warsztaty w „Pracowni elfów”. Dzieci będą miały okazję spróbować swoich sił w tworzeniu świątecznych ozdób i kartek pod okiem pomocników Świętego Mikołaja. Każdą „Rodzinną Środę” o godzinie 17:00 uświetni spektakl świąteczny w Gospodzie, w którym wystawione zostaną m.in. przedstawienia „Bombkowa Królowa” i „Nim zabłyśnie pierwsza gwiazdka”. Zwieńczeniem każdej środy będzie „Świąteczne koło fortuny” o godzinie 18:00 – konkurs z atrakcyjnymi nagrodami dla wszystkich uczestników.
Studencki czwartek – świąteczne silent disco
Na studentów, a także wszystkich miłośników dobrej zabawy, czekają wieczorne imprezy typu silent disco, organizowane w ramach „Studenckiego Czwartku”. W czwartek 21 listopada, 28 listopada, 5 grudnia i 19 grudnia, w godzinach 17:00-21:00 na Placu Wolności zagości muzyka i tańce – lecz nietypowe, bo w ciszy. Każdy uczestnik otrzyma słuchawki, dzięki którym sam wybierze ścieżkę dźwiękową i będzie mógł bawić się przy swojej ulubionej muzyce, niezależnie od gustów innych imprezowiczów. To jedyna w swoim rodzaju okazja, aby poczuć wyjątkowy klimat świątecznego festiwalu i wspólnie spędzić czas, jednocześnie zachowując swobodę i intymność w tłumie.
Zimowe fire show i widowiska z ogniem
W piątki 22 listopada i 29 listopada zaplanowane są widowiskowe pokazy fire show. To doskonała okazja, aby zobaczyć sztukę łączącą ruch i ogień, a także poczuć dreszczyk emocji, obserwując popisy artystów w chłodnej, zimowej aurze. Spektakle te są tematyczne i wyjątkowe, oparte na fascynujących historiach – „Master of time” i „Magiczna gwiazdka” – które z pewnością poruszą widzów i zapewnią niezapomniane wrażenia.
1 grudnia w niedzielę na Placu Wolności pojawią się Motogwiazdory – miłośnicy motocykli w świątecznych przebraniach, którzy wzbogacą jarmark bożonarodzeniowy swoją obecnością i charytatywnymi działaniami. To niecodzienne spotkanie przyciąga pasjonatów motoryzacji, a także tych, którzy pragną wesprzeć świąteczną zbiórkę.
Mikołajki – spotkanie z prawdziwym Mikołajem
6 grudnia, w Mikołajki, dzieci będą miały okazję spotkać się z najprawdziwszym Świętym Mikołajem. W godzinach 16:00-18:00 zaplanowano warsztaty, na których mali uczestnicy będą mogli pisać listy do Mikołaja, a o 18:00 sam Święty zasiądzie w Gospodzie, aby osobiście spotkać się z najmłodszymi i wysłuchać ich życzeń. Mikołajki to wyjątkowy czas, który wprowadzi całą rodzinę w świąteczny nastrój i przypomni najmłodszym o magii Świąt Bożego Narodzenia.
Koncerty, animacje i charytatywne święta
Grudzień to czas wydarzeń charytatywnych, które odbędą się 13, 14, 15 i 21 grudnia. Organizowane pod hasłem „Betlejem z Bread Of Life” i „Razem ku Nadziei”, wydarzenia te zgromadzą artystów, animatorów i wolontariuszy, którzy zapewnią szereg koncertów i występów scenicznych. W sobotę 14 grudnia na jarmarku zagra Orkiestra Armii Amerykańskiej, a muzyka rozbrzmiewać będzie na Placu Wolności aż do wieczora.
Na dzieci i całe rodziny czekają liczne przedstawienia teatralne o tematyce świątecznej. Spektakle takie jak „Świąteczne marzenie” czy „Tajemnice świątecznych zabawek” to fascynujące opowieści, które przeniosą najmłodszych do świata bożonarodzeniowych cudów. Spektakle te, odbywające się regularnie w środy i święta, łączą w sobie elementy magii, humoru i tradycji, tworząc niezapomniane wspomnienia dla dzieci i ich rodziców.
Silent Night i koncerty świąteczne
W czwartek 12 grudnia na Placu Wolności odbędzie się „Poznan Silent Night”, czyli świąteczne wydanie silent disco, które pozwoli uczestnikom na chwilę relaksu przy ulubionych utworach. Następnie, 20 grudnia, scena zapełni się dzięki koncertom artystów takich jak Paweł Lisek oraz zespół Studia Piosenki Metro. W piątek, 27 grudnia w dniu 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego wystąpi Gospel Joy wraz z Kasią Wilk. Szczegółowy harmonogram na oficjalnej stronie: betlejempoznanskie.pl.
Świąteczny Jarmark na Międzynarodowych Targach Poznańskich
16 listopada Poznań jeszcze mocniej rozbłyśnie tysiącami świateł. Tego dnia mieszkańcy i goście będą mogli cieszyć się magią bożonarodzeniowej atmosfery również na Jarmarku Świątecznego na Targach i skorzystać z bogatego programu atrakcji. Jarmark Świąteczny na Targach jest organizowany już po raz trzeci. W dniu oficjalnego otwarcia, 17 listopada o godz. 16:00 rozbłysną świąteczne iluminacje, a o 17:00 koncert da poznański raper Mezo.
– Jarmark Świąteczny na Międzynarodowych Targach Poznańskich organizujemy już po raz trzeci. Cieszymy się, że impreza w tym miejscu na dobre wpisała się w krajobraz przedświątecznego Poznania, zwłaszcza, że nasze starania zostały docenione. Nasz jarmark zajął 4. miejsce w konkursie Best Christmas Markets in Europe, organizowanym przez European Best Destinations – mówi Filip Bittner, Wiceprezes Zarządu Grupy MTP.
Podczas Odwiedzający będą mogli doświadczyć magicznej atmosfery podczas wizyty w Domu Świętego Mikołaja. Ciekawą propozycją dla osób spragnionych wrażeń może być przejażdżka Kołem Młyńskim, z którego doskonale widać panoramę Poznania. Umilać czas będzie „gadający” poznańską gwarą Łoś Marcin, który w swoim stylu rozbawi wszystkich, wprowadzając w świąteczny klimat.
Lodowisko na MTP – dla miłośników sportu
Organizatorzy zaplanowali w tym roku lodowisko na świeżym powietrzu z syntetycznym podłożem. Na miejscu będzie działać wypożyczalnia łyżew. Jak co pojawią się karuzele: tradycyjna wenecka i łańcuszkowa – idealne dla wszystkich, pragnących powrotu do świątecznych wspomnień z dzieciństwa.
Poznański Jarmark Świąteczny na MTP to również weekendowe atrakcje kulturalne. Na głównej scenie odbywać się będą koncerty, występy artystyczne, a także wydarzenia tematyczne dla dzieci. W każdy weekend w Strefie ENEA, partnera strategicznego, organizowane będą warsztaty świąteczne dla rodzin.
Teren Jarmarku Świątecznego ozdobiony będzie licznymi świetlnymi dekoracjami. Organizatorzy przygotowali kilkanaście świątecznych fotospotów m.in. imponującą choinkę, trójwymiarową figurę Świętego Mikołaja oraz Świętą Rodzinę w szopce i wiele innych. Iluminacje składają się z 43 000 energooszczędnych świateł LED, które zużywają o 90 proc. mniej energii niż tradycyjne oświetlenie.
Regionalne specjały i inne świąteczne przysmaki
Jarmark nie może się obyć bez tradycyjnych, świątecznych przysmaków. Na straganach znajdziemy regionalne wyroby m.in. oscypki z żurawiną, świeże owoce w czekoladzie, kołacze, czy pierniki. Aromatyczne napoje rozgrzeją uczestników w mroźne dni. Wszystkie specjały będę serwowane w przyjaznych środowisku opakowaniach papierowych nadających się do recyklingu.
Jarmark na Międzynarodowych Targach Poznańskich będzie czynny do 31 grudnia. Tu też odbędzie się tegoroczny miejski Sylwester.
Atrakcje Jarmarku będą czynne od wtorku do niedzieli. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://jarmark.poznan.pl/pl/.
Jarmark wraca też na Stary Rynek
Po przerwie związanej z pandemią i remontem świąteczny jarmark wraca także na poznański Stary Rynek. Powstanie tam lodowisko o wymiarach 13×30 m, na którym będzie można jeździć od 23 listopada aż do 6 stycznia.
1 grudnia na rynek prosto z Laponii przybędzie św. Mikołaj, by wraz z władzami Miasta rozświetlić choinkę. Z kolei w dniach 6-8 grudnia odbędzie się Festiwal Rzeźb Lodowych. Na płycie Starego Rynku pojawią się też stoiska kulinarne, serwujące unikatowe potrawy, które nie konkurują bezpośrednio z pobliskimi restauracjami. Poznański rynek ozdobi też wenecka karuzela z XIX wieku. Będzie wyjątkową świąteczną atrakcją.
Przed świętami warto odwiedzić różne części Poznania, które rozświetlą bożonarodzeniowe dekoracje. Oświetlone zostaną m.in. mural na Śródce, most Jordana i Ostrów Tumski. Na placu Kolegiackim pojawi się instalacja przypominająca kolegiatę św. Marii Magdaleny, a także choinka. Choinki staną również na rynkach Jeżyckim, Wildeckim, Łazarskim, Bernardyńskim i Wielkopolskim, a świąteczne ozdoby pojawią się na ul. Święty Marcin, moście Teatralnym i w Chwaliszewie.
Czytaj także: Takiego obiektu na Starym Rynku jeszcze chyba nie było [ZDJĘCIA]